Huawei yasağı ABD tarafından yine erteledi

Huawei yasağı ABD tarafından yine erteledi

Huawei yasağı

Huawei yasağı ABD tarafından yine erteledi. Huawei belirlenen tarihe kadar yine Android servislerinden yararlanabilecek.

Ticaret Bakanlığı bu hafta yaptığı açıklamada, ABD’nin Huawei ile iş yapma yasağının yürürlüğe gireceği tarihi bir kez daha geri çekti.

Huawei’nin Android lisansını 1 Nisan’da bitirmek yerine, bu süre 15 Mayıs tarihine kadar uzatıldı. Bu teknik olarak ABD hükümetinin verdiği geçici lisansın dördüncü uzatması olarak da tarihe geçmiş oldu. Huawei ile ipleri tamamen koparamayan ABD, firmadan backdoor olaylarına son vermesini bekliyor. Muhtemelen bu uzatma ABD hükümetinin tanıdığı son şans olacak.

Bu lisans uzatması, birçoğu Huawei’nin ağ ekipmanına bağımlı hale gelen kırsal telekom sağlayıcıları için çok önemli olacak. Ticaret Departmanı, telekom sağlayıcılarının 45 günlük uzatma süresi içerisinde Huawei’ye alternatif çözümler geliştirmesini bekliyor. ABD hükümeti ayrıca, sağlayıcının ekipmanını değiştirmek için ödemek üzere 1 milyar dolarlık bir fon sağlamayı planlıyor.

Huawei yasağı

Aslında Amerika Birleşik Devletleri, kendi altyapısını Huawei’den koparmak için kendi firmalarına bu sayede süre tanıyor. Eğer ABD menşeli firmalar Huawei’nin altyapısına bir alternatif bulamazsa, Huawei yasağı sonsuza kadar kaldırılacak gibi görünüyor.

Redmi 9 Note Pro ve Pro Max tanıtıldı!

ABD’nin ekonomik savaşında Çin’e ağır darbe vurması beklenirken, asıl darbeyi kendisi alıyor. ABD menşeli neredeye tüm firmalar üretim hattını yıllardır Çin’de devam ettiriyor. Bu savaş iki ülke açısından da pek olumlu sonuçlanmayacak gibi duruyor.


CEVAP VER