IFA 2019 : Intel Dizüstü Bilgisayar deneyimini, ekosistemi ile ileriye taşıyor

IFA 2019, Intel, Project Athena, Dell Inspiron 14 5000, Dell Latitude 7400 2-in-1, Dell XPS 13 2-in-1, HP EliteBook x360 1040, HP EliteBook x360 1030 G4, HP EliteBook x360 830, Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Berlin’de gerçekleşen IFA 2019 ’da Intel, PC’lerde gelecek evrimi yönlendiren mobil bilgi işlemdeki yeni gelişmeleri sergiliyor. Şirket, kod adı Project Athena olan inovasyon programınca tasdiklenen yeni dizüstü bilgisayarların detaylarını ve Intel’in dizüstü bilgisayarlardaki tedarikçi parçaların düşük güçte optimizasyonunu ve performansını destekleyen Open Labs ile ilgili güncel gelişmeleri paylaştı.

Dell XPS 13 2-in-1

Hafta boyunca, Acer, Asus, Lenovo, MSI ve Razer’ın yepyeni 10th Gen Intel Core processors  işlemcili dizüstü bilgisayarları tanıtılacak. 10. Nesil Intel Core ailesi bir dizi mobil PC işlemci içeriyor. Bu işlemciler ince ve hafif dizüstü bilgisayarlarla 2’si 1 arada bilgisayarlarda gelecek nesil grafiklerden ve yeni Yapay Zeka özelliklerinden zorlu çok katmanlı iş yükleri için gereken performans ölçeklendirmeye kadar birçok konuda mümkün olanı yeniden tanımlıyor.

Dell Inspiron 14 7000

Project Athena Tasdikli Yeni Dizüstü Bilgisayarlar 

Intel’in Orijinal Malzeme Üreticisi iş ortakları da Project Athena (Project Athena) inovasyon programının standart olarak belirlediği hedef teknik özelliklere ve temel deneyim göstergelerine (target specification and key experience indicators) uyumlu yeni dizüstü konfigürasyonlarını duyuracak. Project Athena Programı kapsamında yer alan ürünler: Dell Inspiron 14 5000, Dell Latitude 7400 2-in-1, Dell XPS 13 2-in-1, HP EliteBook x360 1040, HP EliteBook x360 1030 G4, HP EliteBook x360 830 ve Lenovo ThinkPad X1 Carbon.

Dell Latitude 7400 2-in-1

Ağustos ayında açıklandığı gibi Project Athena tasdikli dizüstü bilgisayarlarda “Mobil Performans için Tasarlandı” (“Engineered for Mobile Performance”) ibaresi yazılı bir özel logo yer alacak ve bu dizüstü bilgisayarların ürün pazarlama çalışmaları Intel ve iş ortaklarınca desteklenecek. Bu yılbaşı döneminde bu logoyu taşıyan ürünler Best Buy, Costco, Dixons ve JD.com gibi perakende satış noktalarından ve PC üreticilerinin internet satış sitelerinden satın alınabilecek.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon

Dizüstü Bilgisayar Parçaları Intel’in Açık Laboratuvarlarında Optimize Ediliyor

Bu sene Taipei, Şangay, Folsom ve Kaliforniya’da açılan Intel’in Açık Laboratuvarları (Open Labs)  Project Athena programı kapsamında yer alan dizüstü bilgisayarlardaki tedarikçi parçalarının düşük güçte optimizasyonunu ve performansını destekliyor. Haziran ayında açılmasından bu yana 20’den fazla dizüstü bilgisayar parçasının düşük güç optimizasyonu tasdik edildi. Intel, parça değerlendirme ve tasdiki çalışmalarının kapsamını genişletmek için sektörle çalışmaya devam ediyor.

Tasdiklenen parçalar arasında cihazın performansı ve enerji tüketimi üzerinde genellikle büyük etkisi olan katı hal sürücüler, dokunmatik kontrol birimleri, yerleşik kontrol birimleri ve ekranlar yer alıyor. Açık Laboratuvarlarda tedarikçi parçalarının değerlendirilmesi, ayarlanması ve uyumluluğunun sağlanması Intel’in Project Athena vizyonunu hayata geçirmesinde etkili olacak. Tasdiklenen optimize edilmiş parçaların bir listesi orijinal malzeme üreticilerinin kullanımına hazır olacak. Bu liste orijinal malzeme üreticilerinin bir sonraki ürün geliştirme döngüleri için referans olarak kullanılabilecek.

HP-Elitebook x360 830

Bundan Sonra Ne Olacak

Ekosistemi ile inovasyonları daha da ileriye taşımaya yönelik uzun vadeli taahhüdünün bir parçası olarak Intel’e programla ilgili içgörülerin paylaşılacağı ve gelecek için planlanan inovasyon çalışmalarının tartışılacağı Ekosistem Sempozyumları’nda PC sektörünün 800’den fazla üyesi katılacak. Sempozyumlar 5-6 Eylül’de Taipei ve Tayvan’da, 9-10 Eylül’de Şangay Çin’de gerçekleşecek.

Acer, IFA 2019 ’da Swift ve Aspire all in-one bilgisayar serilerinin…