Instagram ‘da Uzun Fotoğraf Paylaşmak İster misiniz? Evet, 9:16 Fotoğraflar!

Popüler sosyal medya platformu Instagram, yakın zamanda kullanıcılarına uzun fotoğraf paylaşma özelliğini sunabilir. İşte yeni detaylar.

Instagram, aslında bu konuda daha önce bazı testler ve güncellemeler gerçekleştirmiş, ancak TikTok’a fazlasıyla benzediği için eleştirilere maruz kalmıştı. Eleştiriler neticesinde de güncellemeler geri çekilmiş ve uzun fotoğraf paylaşımı kaldırılmıştı. Görünüşe göre yetkililer, bu kez daha kabul edilebilir bir arayüzle hareket ederek 9:16 uzunlukta fotoğrafları platformda paylaşılmasına imkân sunmak istiyor.

9:16 demişken, şu an Instagram’ın hikâyeler bölümünde uzun, yani ekranı tamamen kaplayan fotoğraflar ve videolar paylaşabiliyorsunuz. Normal akışa geldiğinizde ise, bu imkânlar sunulmuyor. 4:5, yani kare olarak paylaşımlar yapılabiliyor. İşte yeni güncellemeyle bu zorunluluk ortadan kalkabilir.

The Verge sitesinde yer alan ve şirketin CEO’su Adam Mosseri’ye dayandırılan bilgiler, ultra uzun fotoğrafların paylaşımı için çok yakın zamanda testlerin başlatılacağı yönünde. Testler başarılı olursa, önümüzdeki aylarda herkese açık deneyimler de mümkün olabilir. Şu an için bir güncelleme çıkış tarihi var mı derseniz, hayır, henüz bir tarih belirlenmiş değil.

Bu arada, az evvel önceki güncelleme için ciddi tepkiler gelmiş ve Instagram da geri adım atmıştı demiştik ya… İşte o tepkileri gösterenler arasında ünlü isimler de vardı, ki Kylie Jenner ve Kim Kardashian da onlardan yalnızca ikisiydi. Bu çok da önemli mi derseniz, evet, önemli. Zira örneğin Kardashian’ın Instagram’da 328 milyon takipçisi bulunuyor.

Instagram'da Uzun Fotoğraf Paylaşmak İster misiniz? Evet, 9:16 Fotoğraflar!

Instagram ‘da satış yaparken ya da bir şeyler alırken “dolandırıcı” faktörüne de dikkat etmelisiniz

Teknoloji pek çok konuda imdadımıza yetişse de, kötü niyetli insanların elinde tehlikeli bir araç halini de alabiliyor. Özellikle de Instagram gibi platformlarda satıldığı belirtilen ve “uygun fiyat” etiketi detayıyla müşterileri etkileyen kişiler, ödeme aldıktan sonra ortadan kaybolabiliyor, fotoğrafta gösterilen ürüne kıyasla çok daha farklı ve düşük kaliteli ürünü kargo yapabiliyor. Bu sebeple, dikkatli olmanız gerektiğini tekrar hatırlatalım.

Sizin de bildiğiniz gibi, kısa aralıklarla TV haber bültenlerinde bu tipte pek çok haber görür olduk. Teknoloji tek başına hayatımızı kolaylaştırmaya yetmez. Biraz da biz çaba göstermeliyiz.

İlgili Haberler

>> Xerox Yeni İcra Kurulu Başkanı Belli Oldu