iOS 11, iOS 12 ve iOS 13 sistemli iPhone ve iPad’lerde Çalışan JailBreak Sürümü Çıktı!

Bir Hacker grubu, Apple’ın geçen hafta yayınlanan en son 13.5 sürümü de dahil olmak üzere iOS mobil işletim sisteminin mevcut tüm sürümlerindeki katı güvenlik ve uygulama kısıtlamalarını atlayan bir jailbreak yayınladı.

Unc0ver sürüm 5.0.0 jailbreak Sıfır gün güvenlik açığı kullanarak geliştirilmiş bir yazılım. Ve Apple TV gibi iOS çalıştıran tüm cihazlardaki işletim sistemlerini JailBreak yapabiliyor. iOS jail break ve Android topluluklarının birçok ortak noktası var. Bu telefonları kullananlar ilgili cihazlarını seviyor ancak özelleştirme eksikliğinden hayal kırıklığı yaşıyorlar. Ne yazık ki, Apple cihazlarının pek çok Android cihazla karşılaştırılması o kadar kolay değil. Bu yüzden Apple kullanıcıları genellikle Jail break işlemi gerçekleştirerek akıllı telefon veya Tabletlerini özelleştirme imkanına kavuşurlar.

Yeni unc0ver jailbreak, iOS 11’den iOS / iPad OS 13.5’e kadar tüm Apple iPhone ve iPad cihazlarında çalışıyor. Unc0ver, Apple’ın App Store dışında yazılımın kurulmasına ve işletim sistemi genelinde yükseltilmiş süper kullanıcı ayrıcalıklarına izin veriyor. Her ne kadar yasal olduğu söylense de jailbreakli cihazlara alternatif uygulama mağazalarından yazılım yüklemek ciddi güvenlik riskleri taşıyor. Bunu hiçbir zaman unutmayın.

iOS Jailbreak ile Özelleştirmelerin Önü Açılıyor

Jailbreak ve alternatif uygulama mağazalarındaki uygulamalar için kullanılan kod Apple tarafından incelenmeden sisteme indirme yapılıyor. Ancak unc0ver ekibi iOS’taki mevcut güvenlik katmanlarının korunduğunu ve kaldırılmadığını iddia ediyor. Ayrıca ekip kullanıcıların kişisel bilgilerini koruduklarını ve saldırılara maruz kalmadan en sevdikleri jailb reak uygulamalarını çalıştırmalarını sağladığını iddia ediyor.

Unc0ver ekibi, iCloud, iMessage, FaceTime ve Pay gibi Apple iOS hizmetlerinin jailb reak sonrasında çalışmaya devam edeceğini söyledi.

Bu yeni jailbreak, son zamanlarda ortaya çıkan en büyük iPhone ve iPad gibi iOS işletim sistemi çalıştıran cihazlardaki istismarladan biri olarak görülebilir. Son zamanlarda A7 – A11 SoC kullanan tüm Apple iOS cihazlarını destekleyen checkra1n adı verilen bir Jailbreak vardı.Checkra1n’den farklı olarak, unc0ver, iOS 8’den bu yana iOS jailbreaks türlerinde kullanılmayan Sıfır Gün adı verilen ve yazılımı ele geçirerek istenilen şeylerin yapılabildiği bir saldırı türünü kullanıyor.

Bu yeni jailbreak hakkındaki tartışmaları Reddit üzerinden takip edebilirsiniz.

Apple iPhone ve iPad jailbreaking yapanların sayısı oldukça fazla. Ve Jailbreak konusunda tartışan ve bu konuda ortak hareket eden büyük bir topuluk var.

Bu yeni Jailbreak’i yükleyenler Apple’ın resmi iOS yazılımı geri yükleyerek kaldırılabilir.

>> iOS 13.5 güncellemesi çıktı! COVID-19 ile mücadele için yeni özellikler geliyor!

JailBreak