iOS 18’in Bazı Yapay Zeka Özellikleri Tehlikede – Her Cihaz Almayabilir

iOS 18 güncellemesini alacak iPhone modelleri

iOS 18’in bazı yapay zeka özellikleri tehlike altında. Ancak, bazı yeni özellikler eski iPhone modellerinde çalışmayabilir. Yeni işletim sistemi ile gelen özellikler, özellikle daha eski cihazlarda sınırlı olabilir.

Apple, iOS 18 ile yapay zeka yeteneklerini iki ana grupta topluyor: cihaz üzerinde işlenecek temel yapay zeka özellikleri ve Apple’ın sunucularıyla iletişim gerektirecek daha gelişmiş yetenekler. Bu özelliklerin merkezinde yeniden tasarlanmış bir Siri bulunuyor. Siri, büyük dil modellerini (LLM’ler) kullanarak yeniden yapılandırıldı. Bu sayede Siri, belirli belgeleri açmak, notları düzenlemek, e-postaları yönetmek ve makaleleri özetlemek gibi yeteneklere sahip olacak.

iOS 18’in Bazı Yapay Zeka Özellikleri: Gelişmiş Özellikler İçin Donanım Gereksinimi

Apple’ın planına göre, cihaz üzerinde çalışan yapay zeka özellikleri, iPhone’un işlemcisi tarafından desteklenecek. Ancak, bu özelliklerin etkin çalışabilmesi için güçlü donanım gereksinimleri var. Mark Gurman’a göre, bu yapay zeka yeteneklerinden tam anlamıyla yararlanmak için iPhone 15 Pro veya üstü bir modele ihtiyaç duyulacak. Bu da demek oluyor ki, daha eski modeller bazı yapay zeka özelliklerinden mahrum kalacak.

iOS 18'in bazı yapay zeka özellikleri

iOS 18’in iOS 17 ile aynı iPhone modelleriyle uyumlu olacağı söylentiler arasında. Ancak, bazı yapay zeka özelliklerinin desteklenmeyeceği modeller şu şekilde sıralanıyor:

iPhone 15
iPhone 15 Plus
iPhone 14
iPhone 14 Plus
iPhone 14 Pro
iPhone 14 Pro Max
iPhone 13
iPhone 13 mini
iPhone 13 Pro
iPhone 13 Pro Max
iPhone 12
iPhone 12 mini
iPhone 12 Pro
iPhone 12 Pro Max
iPhone 11
iPhone 11 Pro

iOS 18’in Bazı Yapay Zeka Özellikleri: Siri’nin Yeni Yetenekleri

Yeniden tasarlanan Siri, iOS 18 ile birlikte daha akıllı ve işlevsel hale geliyor. Siri, büyük dil modellerini kullanarak daha karmaşık görevleri yerine getirebilecek.

Kullanıcıların cihazlarında yaptıklarını analiz ederek belirli görevleri otomatik olarak gerçekleştirecek. Bu da Siri’nin kullanıcı deneyimini önemli ölçüde artıracağı anlamına geliyor. Ancak, bu özellikler, yalnızca belirli donanım kapasitelerine sahip cihazlarda etkin olacak. Peki siz yaşanan bu gelişmeler hakkında ne düşünüyorsunuz?

İlgili Haberler:

>> iOS 18 ChatGPT Desteği Kazanıyor – Apple ve OpenAI Anlaştı mı?