iPhone 11 Pro konum servisleri güvenlik açığı ile karşı karşıya

iPhone 11 Pro

Apple’ın iPhone 11 Pro modelleri konum servisleri kapalı olmasına rağmen, konum bilgilerini paylaşması ile gündemde.

Cupertinolu teknoloji devi yeni amiral gemisi iPhone 11 Pro modellerinde güvenlik açığı yaşıyor. Apple tarafından da kabul edilen bu güvenlik açığı oldukça ilginç bir şekilde çalışıyor. Bildiğiniz gibi iPhone’un Ayarlar>Gizlilik bölümünde Konum Servisleri bölümü yer alıyor. Bu bölümden dilediğiniz uygulamanın konum servislerini kullanıp kullanmayacağını seçebiliyorsunuz.

Apple gizlilik için düğmeye bastı!

Ancak iPhone 11 Pro ve Pro Max modellerinde izin vermediğiniz uygulamalar bile konum servislerini kullanabiliyor. Apple’ın Gizlilik sayfasında yer alan “Konum Servisleri açıksa iPhone’unuz, Wi-Fi erişim noktası ve baz istasyonu konumlarının bu kitle kaynaklı veri tabanını büyütmek için yakındaki Wi-Fi erişim noktalarının ve baz istasyonlarının (aygıt tarafından desteklenen yerlerde) coğrafi etiketli konumlarını anonim olarak ve şifrelenmiş bir biçimde düzenli aralıklarla Apple’a gönderecektir.” ibaresi maalesef ki bu güvenlik açığından dolayı hükümsüz kalıyor.

Gizlilik açısından sunduğu güvenlikler ile kullanıcıların bu zamana kadar güvenini kazanan Apple’ın bu açığı çok kısa sürede kapatması bekleniyor. Apple bu güvenlik açığı için 3 farklı yol izleyebilir.

iPhone 11 Pro

Bunlardan ilki; güvenlik açığı yaşayan modellere özel güncelleme sunmak, ikincisi iOS 13.2.4 güncellemesini sunmak, üçüncüsü ise testleri hala devam eden iOS 13.3 sürümünü bir an önce hazırlayıp herkese sunmak.

Apple’ın bu açığı Aralık ayı bitmeden yani 2020’ye girmeden kapatacağını düşünüyoruz. Tam yıl bitimine doğru rehavete kapılan yazılım geliştirme ekibine büyük yük düşüyor. Bakalım Cupertinolu firma bu açığı ne zaman ve nasıl şekilde kapatacak?