iPhone 13 Pro 5G Hakkında Heyecan Verici Yeni Bilgiler Geldi

iPhone 13 Pro

iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max’in önümüzdeki eylül ayı itibarıyla resmiyet kazanması bekleniyor. İşte yeni bilgiler.

EverythingApplePro’dan YouTuber Filip Koroy ve sektöre dair ipucları kovalayan Max Weinbach, iPhone 13 Pro serisine dair bazı yeni bilgiler paylaştı.

Akıllı telefon seçimi yaparken “renk” de önemli bir kriterdir. iPhone 12 Pro ve Max’e baktığımızda; altın, mavi, gümüş ve grafit renk seçeneklerini görmüştük. Görünüşe göre 13 Pro ailesinde de bu formül devam edecek. Bunlara ek olarak, yeni cihazlarda “mat siyah” renk seçeneğinin de olması bekleniyor. Öte yandan, özellikle yüzeyde parmak izi olmaması için Apple’ın farklı bir kaplama uygulaması muhtemel.

Kamera tarafına baktığımızda, Apple’ın daha gelişmiş bir portre deneyimi sunması bekleniyor. Bunun için gelişmiş OIS, yani optik görüntü sabitleme sisteminden de faydalanılacak. Yani eliniz çekim esnasında titrese ya da çekim objesi hareketli olsa bile net görüntüler yakalanabilecek. Ayrıca, kamera çıkıntısının da çok ufak olması bekleniyor.
Hem Pro’da hem de Pro Max’te aynı kamera modülünün kullanılacağı ifade ediliyor.

Bir de ufak ekleme olarak, eylül ayındaki Apple etkinliğinde iPhone 13 mini duyurusu da gelebilir. Evet, ufak boyutlarda, tek elde kullanımı daha kolay bir iPhone’dan söz ediliyor. Bu tabii sizi endişeye düşürmesin. Boyutları ufak, ancak teknik detaylarının gerçekten güçlü olacağı da ifade ediliyor. Örneğin sızıntı detaylarda, büyük bir pile sahip olacağı ve A15 Bionic işlemcisiyle geleceği söyleniyor.

iPhone 13 Pro 5G Hakkında Heyecan Verici Yeni Bilgiler Geldi

Peki Apple A15 Bionic nedir?

TrendForce tarafından yayınlanan raporda, Apple’ın iPhone 13 ailesinde bu işlemci kullanılacak. iPhone 12 ailesine baktığımızda, 5nm olarak üretilen A14 Bionic işlemcisine sahipti. A15 ise, 5nm+ üretim süreciyle hazırlanıyor. Üretim sürecinde yine TSMC ile hareket edecek olan Apple, haliyle önceki nesle kıyasla “yüksek performans ve düşük güç tüketimi” amacını taşıyor. Tabii bunları yaparken cihazların “ısınmaması” da bir diğer önemli detay. Yine bir raporda, bu yeni işlemcinin 2021’in 3. çeyreği itibarıyla seri üretime geçeceği belirtiliyor.

Bu arada, TSMC ve Samsung gibi üreticilerin şu an 3nm, hatta 2nm üretim süreçleri üzerine çalışmalar yaptığını da söylemeliyiz. Bu çalışmaların sonuçlarını da en erken 2025 yılında görebileceğiz.

>> Kaset Satışları Pandemi Döneminde Arttı. İşte Sebebi


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here