iPhone 15 aşırı ısınma düzeltmesi: Termal görüntüleme, iOS 17.0.3 öncesi ve sonrası gösteriyor

iPhone 15 aşırı ısınma sorunu termal görüntüleme kullanılarak hem doğrulandı hem de görselleştirildi ve şimdi aynı teknoloji Apple’ın yazılım düzeltmesinin etkisini göstermek için kullanıldı.

Yapılan ankete göre, iPhone 15 modellerine sahip ankete katılan kullanıcıların yüzde 57’si aşırı ısınma sorunu yaşamıştı…

iPhone 15 aşırı ısınma sorunu

Sorunla ilgili yaygın haberleri ilk kez, insanların yeni iPhone’larını almalarından kısa bir süre sonra görmeye başladık. Ian Zelbo’nun da aralarında bulunduğu bazı kullanıcılar, telefonlarının aynı koşullar altında tutulamayacak kadar ısındığını fark etti.

iPhone 15 Kullancısının Bir Yorumu

“iPhone 15 Pro Max cihazım şu anda hızlı şarj olurken neredeyse dokunulamayacak kadar sıcak. İnsanların abarttığını sanıyordum ama hayır, bu pek iyi değil.”

Apple’ın düzeltmesi

Apple iPhone 15 aşırı ısınma sorununu doğruladı ancak sorunun Pro model şasisinin paslanmaz çelikten titanyuma değiştirilmesiyle bir ilgisi olduğu yönündeki raporları yalanladı. Aslında şirket, en son modellerin önceki iPhone’lardan daha iyi ısı dağılımına sahip olduğunu söylemişti.

iPhone üreticisi bize bunun yerine iOS 17’deki bir hata ile Instagram ve Uber gibi telefonun sıcaklık derecesiniz artıracak kadar zorlayan uygulamalardaki sorunların bir karışımı olduğunu aktardı.

Apple, iOS 17.0.3’te bir düzeltme yayınladı

Bu güncelleme önemli hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri sağlıyor. Ve iPhone’un beklenenden daha sıcak çalışmasına neden olabilecek bir sorunu gideriyor.

Bazıları şirketin bunu başarmak için A17 Pro çipinin performansını düşürmüş olabileceğinden endişelenmişti, ancak test sonuçları buna dair hiçbir işaret göstermedi.

Termal görüntüler ile öncesi ve sonrası

Soruna ilişkin nesnel veriler, termal görüntüleme kamerası olarak da bilinen İleriye Dönük Kızılötesi (FLIR) kamera kullanılarak sağlandı. Bu sadece ısının görsel bir temsilini sağlamakla kalmadı, aynı zamanda ölçülen spesifik sıcaklıkları da gösterdi; bu sıcaklıklar, rakip telefonlarla ölçülenlerden önemli ölçüde daha yüksekti.

iPhone 15 aşısı ısınma sorununu gözler önüne sermek için Amerika’da yapılan termal testler ile iOS 17.0.3’ü yüklemeden önce ve sonra sıcaklık ölçümleri almak için aynı kit kullanmış. Bu, güncellemenin gerçekten sorunu çözdüğünü doğrular niteliğinde sonuçlar elde edilmesine neden oldu.

Önce:

Isıyı ölçmek için termal kamera kullanılmış. Ve iPhone 15 Pro Max’in 41.72 santigrat dereceye kadar ısındığı gözlemlenmiş. Bu, testler hızlı şarj sırasında genellikle 29 ila 35 dereceye kadar çıkan diğer iPhone ve Android telefonlardan çok daha sıcak. Aynı koşullarda yapılan testlerde diğer telefonlar arasında en sıcak olanı, 37 santigrat dereceye ulaşan Samsung Galaxy Fold 5 modeli.

Sonrasında:

iOS 17.0.3 güncellemesinin indirilmesinin ardından yapılan testlerde, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max  akıllı telefonların bataryaları boşaltılmış. Ardından daha önceki testlerde gerçekleştirilen aynı parametreler ve aynı ekipmanı kullanarak hızlı şarj için start verilmiş.

Bu sefer cihazlara dokunulduğunda daha az ısındığı gözlemlenmiş. Sonuca bakıldığında ise 34.3 santigrat derecenin üzerine çıkmadığı ortaya çıkmış. Ortalama sıcaklıklara bakıldığında ise 26 ila 32 derece arasında olduğu görüşmüş. Bu sonuçlar, iki iPhone 15 Pro modelinin 35W şarj cihazıyla hızlı şarj sırasında sürekli olarak 37.7 santigrad derecenin üzerinde olduğu iOS 17.0.3 güncellemesinin öncesine göre büyük bir gelişme.iPhone 15 aşısı sınma sorunu

İlgili haberler

>> iPhone 15 Bilgisayar Gibi Kullanımın Kapıları Açılıyor