iPhone 6 Ailesi İnceleme Altında

iPhone 6 Ailesi İnceleme Altında

PAYLAŞ

Apple’ın yeni nesil iPhone 6 ailesi piyasaya çıkar çıkmaz satış rekoru kırdı. Peki, bu yeni ürün ailesini bu kadar cazip yapan özellikler hangileri? Rakiplere göre en büyük farklar neler?

Apple, iPhone 6 ve iPhone 6 Plus olmak üzere iki farklı model piyasaya sürdü. iPhone 6, 4.7 inç büyüklüğündeki ekranı ile iPhone 5s ve iPhone 5C (4 inç) ürünlerinden daha büyük ve yeni nesil akıllı telefonlarını hedef alıyor. iPhone 6 Plus (5.5 inç) ise, son yıllarda oldukça rağbet göre Phablet kategorisine ben de varım demek istiyor. Dolaysıyla büyük ekran ile birlikte daha ince ve daha yuvarlak bir tasarım tercih edilmiş. Önceki modellerdeki keskin kenarlar bu iki üründe yok. 6.9 mm kalınlığı ile dünyanın en ince telefonlarından biri ve ele de oldukça rahat oturuyor.

Kullanılan ekranın parlaklığı ve kontrast değeri oldukça başarılı. 542 Candela/m2 yerine 578 Candela/m2’lik bir parlaklık değerine ulaşıldı. Bunun anlamı, Samsung Galaxy S’de kullanılan AMOLED ekranı gibi, renklerin oldukça doygun olması. iPhone 6’nın piksel çözünürlüğü ve yoğunluğu (1334×750, 326ppi) 5S’ile aynı. iPhone 6 Plus’da bu değerler (1920×1080, 401 ppi) çok daha iyi. İşin ilginç tarafı ise, bu ekranları daha büyük bir piksel yoğunluğuna sahip bazı Android telefonları ile kıyasladığımızda, gözle görülür bir fark oluşmadığını söylemeliyiz.

iphone 6 apple

iPhone 6 ailesinde yeni bir işlemci kullanıldı. Yeni A8 işlemcisi 64 bit mimarisi ile oldukça yüksek bir performans sergiliyor. Bir önceki nesle göre çok az bir değişikliğe (1.3’den 1.39 GHz’e yükseltildi) uğramış olan bu işlemci Samsung’un Galaxy S ailesinin performans değerlerine oldukça yaklaşıyor.

Kullanılan bellek kapasitesi (1 GByte) bir önceki nesille göre aynı. Toplam kapasite seçeneklerinde 128 GByte eklenmiş durumda. Kablosuz haberleşmede sonunda 802.11 ac teknolojisi kullanıldı. LTE teknolojisinin yanı sıra HD ses özelliğini de tam olarak destekliyor.

iphone 6

Uzun zamandır beklenen NFC teknolojisi de sonunda entegre edilmiş. Fakat bu teknoloji Android telefonlarla kıyasladığımızda oldukça kısıtlı.

8MP’lik kamera sensoru ( 8 MP iSight, Focus Pixel), ilk bakışta her ne kadar düşük gelse de, herkesi şaşırtıyor. Bu kamera gündüz çekimlerde, piyasanın en iyisi olan Nokia Lumia 1020’ye yakın sonuçlar veriyor. Loş ortamlarda ve flaşsız çekimlerde her ne kadar performansı düşse de ortalamanın üzerinde olduğunu söylemeliyiz. iPhone 6’nin en önemli dezavantajı Optik sabitleyicisine sahip olmaması. Bu teknoloji özellikle hareket halinde çektiğiniz videolarda çok işe yarıyor. iPhone 6 Plus’da bu teknoloji mevcut.

iphone-6

Apple, mükemmel videolar çekmeyi de kolay bir hale getirmek için, saniyede 60 kare 1080p HD video ve saniyede 240 kare ağır çekim video gibi yeni özellikler ekledik. Unutmadan söyleyelim. iPhone 6 ailesi, iPhone 5s’den fotoğrafları daha hızlı netleyip çekebiliyor.

Apple, her ne kadar 64 bit işlemcisinin düşük pil tüketimine güveniyor olsa da her iki modelin (1810 mAh, 2915 mAh) pil kullanım süresi yeterli değil. 9 saat’lik bir konuşma ile ürünleri yeniden şarj etmeniz şart. LTE kullanımdaki pil süresi 5S ile aynı. Apple, ürünleri biraz daha kalın yapıp, çok daha iyi bir pil kullanabilirdi.

Blippar Türkiye CEO’su Zehra Öney Oldu


CEVAP VER