iPhone Almadan Önce Bu Haberi Okuyun: Dolandırılmayın!

Apple iPhone modellerinde

iPhone modellerine olan ilgi arttıkça satıcıların, uygun fiyata sorunlu iPhone satmak için birçok yöntemi bulunuyor. İşte dikkat etmeniz gerekenler.

iPhone modelleri son yıllarda neredeyse asgari ücretin 5-6 katına kadar yükselmiş durumda. Hal böyle olunca kullanıcılar sıfır bir iP­hone modeli almaktansa ikinci el modelleri tercih ediyorlar. Hatta bazı ikinci el alışveriş sitelerinde ikinci el olan iPh­one modelleri, sıfır açıklamaları ile satılıyor. Tabii ki sıfır adı altında satılan bıu cihazları değişim cihazı olarak adlandırılabiliriz. Örneğin garantisi devam etmekte olan herhangi bir iPh­one 12 modeli, satın alımdan sonra garanti kapsamı içerisinde bir sorun yaşadığında, Apple’ın resmî teknik servisi, genellikle söz konusu cihazı sıfırı ile değiştiriyor.

iPhone Almadan Önce Bu Haberi Okuyun: Dolandırılmayın!

Kullanıcı ise sıfırı ile değişen cihazı, sanki mağazadan almış gibi, tüm bileşenleri sıfır bir cihaz zannediyor. En azından öyle zannetmese bile satış esnasında öyle lanse ettiğini görüyoruz. Fakat genellikle söz konusu cihazlar değişim cihazı olarak geçiyor. Yani dış kasası sıfır kullanılmamış dursa ile, içerisindeki bileşenlerinin, sorunsuz bir iPh­one 12 modelinden alındığı söyleyebiliriz. Yani içindeki bileşenler sıfır değil. Bu yüzden eğer eskimiş bir devre, parça vs. varsa hata çıkarma olasılığı oldukça yüksek. Bu yüzden ikinci el fiyatına sıfır iPhone olarak satılan modellerin değişim cihazı olduğunu unutmayın.

iPhone 15 Pro

Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu ise kayıt mevzusu. Yurtdışından iPhone getirdiğimizde vergiler dahil tutulmadığı için oldukça ucuz olduğunu biliyoruz. Fakat kayıt ettirme ücreti 20.000 TL olduğu için, kullanıcılar kayıt etmekten kaçınıyorlar. Bunun önüne geçmek pek de mümkün değil fakat, kayıtlı olmayan cihazı kayıtlı diye sattıkları dahi oluyor. E-Devlet üzerinden IMEI sorgulama servisini kullanırsanız, telefonunuzda tuşlayacağını *#06# kombinasyonu ile karşınıza çıkan numarayı E-Devlet’e girdiğinizde, telefonun kayıtlı olarak gözüktüğüne emin olmanız gerekmektedir.

Eğer IMEI’yi girdiğinizde, ‘Kayıt Bulunamadı’ benzeri bir hata ile karşılaşıyorsanız, cihazınızın SIM bağlantısı her an kesilebilir. Bu yüzden bir an önce yurtdışına çık-gir yapıp 20.000 TL kayıt ücreti vermeniz gerekmekte. Bu saydığımız maddelere dikkat ettiğiniz takdirde, siz de ikinci el iPhone alabilirsiniz.

İlgili Haberler

>> Snapdragon 8 Gen 3 Kullanan Telefonlar Ateş Pahası Olacak!