İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti. Peki firmanın sorumlu olduğu ürünleri satın alanlar...

İstanbul Bilişim Konkordato İlan Etti. Peki firmanın sorumlu olduğu ürünleri satın alanlar ne yapacak?

Google News Abone Ol

Perakende sektöründeki firmalar koronavirüs salgını nedeniyle ticari açıdan zor günler yaşıyorlar. Son olarak İstanbul Bilişim Konkordato ilanı ile gündeme geldi. 

Yaklaşık 20 yıldır sektörde faaliyet gösteren teknoloji perakende firmalarından biri olan İstanbul Bilisim Konkordato ilan etti. Firma uzun süredir sosyal medya üzerinden olumsuz yorumlar alıyordu. Bu yorumları yazan İstanbul Bilişim firması müşterileri ise şimdi satın aldıkları ürünlerle ilgili ne yapacaklarını bilmiyor.

Çünkü Konkordato ilan eden firma için mağdur müşteriler en az üç ay süreyle herhangi bir icra takibi, ihtiyati haciz veya tedbir talebinde bulunamıyor. Şimdiye kadar açılmış takipler ise durduruluyor. Bu süre içerisinde İstanbul Bilişim firmasına dava açılamayacak ve tüketici hakem heyetlerine başvurular yapılamayacak. Şimdilik İstanbul Bilişim’den alacaklı olan kişi ve kurumlar bir süre beklemek zorunda kalacak. Yasal süreyi takiben alacakları için yasal yollara başvurmaları gerekiyor.

Tüketici Hakem Heyetlerine yapılacak başvurularda, büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 6 bin 920 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İlçe Tüketici Hakem Heyetleri, yine büyükşehir statüsünde olan illerde değeri 6 bin 920 Türk Lirası ile 10 bin 390 Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri ve büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde ve bağlı ilçelerde değeri 10 bin 390 Türk Lirası’nın altında bulunan uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetleri görevli. Daha büyük alacaklar için istirdat davaları, takibi yapan icra dairesinin bulunduğu yer mahkemesinde açılabileceği gibi, davalının yerleşim yeri mahkemesinde de açılabilir.

İstanbul Bilişim Konkordato İlanının Ardından şu açıklamayı yaptı

“İstanbul Bilişim, 2002 senesinden bugüne, e-ticaret sektöründe ve 160 çalışanı ile tüm Türkiye’yi kapsayan hizmet anlayışıyla çalışmaktadır. Son dönemde ülkemizde yaşanan kur dalgalanmaları ve ardından tüm dünyayı saran Kovid-19 salgını ile dünya genelinde üretim, tedarik ve lojistik sıkıntısı yaşanmıştır. Bunun akabinde oluşan aksaklıkları fırsat bilen bazı kötü niyetli kişiler ve çıkar amaçlı gruplar yüzünden sosyal medya da çıkan şirketimiz aleyhine propagandalar yüzünden şirketimiz çok zorlu bir sürece gelmiştir.

Konuya vakıf olmayan, tek amacı firmadan değişik yollarla kazanç sağlamak. Veya karalama olan kişiler yüzünden müşterilerimiz gereksiz bir paniğe sevk edilmiştir. İcra gibi süreçler kanuni zamanından önce uygulayarak bankalar nezdinde hareket kabiliyetimizi yitirmemize neden olunmuştur. Şirketimiz bu sebeplerden dolayı gereken likiditeyi sağlamak konusunda zorlanmaya başlamıştır. Bu süreç ticari faaliyetlerimizi etkiler hale gelmiştir.İstanbul Bilişim Konkordato

Piyasa koşullarına göre faaliyetimize devam etmek, ödeme yapımızda sürdürülebilir değişiklikler yapmak, yasal süreçleri düzenlemek adına yönetim kurulu kararı ile yeniden yapılandırma süreci başlatılmıştır. Bu kapsamda, yetkili Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talepli başvuru yapılmış, başvuru talebimiz mahkemece uygun bulunarak gerekli tedbir kararı verilmiştir.”

Açıklama Devam Ediyor…

“Piyasa koşullarına göre faaliyetimize devam etmek, ödeme yapımızda sürdürülebilir değişiklikler yapmak, yasal süreçleri düzenlemek adına Yönetim Kurulu kararı ile yeniden yapılandırma süreci başlatılmıştır. Bu kapsamda, yetkili Asliye Ticaret Mahkemesine konkordato talepli başvuru yapılmış, başvuru talebimiz mahkemece uygun bulunarak gerekli tedbir kararı verilmiştir.

Şirketimizin kaynakları yaşadığımız geçici likidite zorluğunu aşmaya fazlası ile yeterlidir. Bu süreç, markamızın yaşadığı zorlukları geride bırakarak, İstanbul Bilişim’i sağlam adımlarla ileri doğru taşıyacaktır. İstanbul Bilişim’in hedefi, markamıza olan güveni ve yaratılan müşteri memnuniyetini arttırarak sürdürmektir. Bu amaçla başlattığımız yeniden yapılandırma bilgisini kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmak istiyoruz.

Geçici süreli bu durumu iş ortaklarımız, çalışanlarımız ve müşterilerimizin anlayış ve destekleri ile geride bırakacağımıza ve yolumuza emin adımlarla devam edeceğimize inancımız tamdır. İstanbul Bilişim, perakende sektörünün %100 milli sermayesi ile müşterilerine ve sektöre hizmet etmeye devam edecektir. Bu süreçte bizden desteğini esirgemeyen tüm İstanbul Bilişim ailesi ve dostlarına teşekkürü bir borç biliriz.”

Konkordato Nedir? 

Konkordato, 2004 Sayılı İcra İflas Kanunu’nun 285 ila 309 maddelerinde tanımlanmamıştır. Borçluların alacaklılarını mağdur etmeden bu borcun altından kalkabilmesi amacıyla düzenlenmiştir. Konkordato, borçluyu iflastan kurtulmak ve alacaklılarının da alacağını tahsil etmesini sağlamayı hedefleyen önemli bir müessesedir.

Yürürlükteki düzenlemeye göre, borçlarını vadesi geldiği hâlde ödeyemeyen veya vadesinde ödeyememe tehlikesi altında bulunan borçlu, vade verilmek veya tenzilat yapılmak suretiyle borçlarını ödemek veya muhtemel bir iflâstan kurtulmak için konkordato talep edebilir. İflâs talebinde bulunabilecek her alacaklı ya da gerçek kişi, gerekçeli bir dilekçeyle borçlu hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını isteyebilir. Konkordato, ticaret mahkemesinin onayı ile hayat bulan bir anlaşmadır ki, bununla bazı alacaklılar borçluya karşı bazı alacaklarının bir kısmından feragat eder ve borçlu borçlarının konkordatoda kabul edilen borçlarının bir kısmından kurtulmuş olur.

Konkordato 4 farklı şekilde gerçekleşebilir; Adi Konkordato, İflastan Sonra Konkordato, Mal Varlığının Terki Suretiyle Konkordato, Sermaye Şirketleri ve Kooperatiflerin Uzlaşma Yoluyla Yeniden Yapılandırılması.

Hali hazırda firma web sitesi üzerinden satış yapıyor gözüküyor.

İlgili Haberler

>> e-Apostil sistemi, 1 Ocak’ta uygulamaya konuldu.


3 YORUMLAR

  1. Istanbul bilişim firmasi 2018 yilindan bugune dek musterilerini Magdur etmistir.tuketiciler hepsiburada n11 gittigidiyor firmalarindan urunlerini alanlarin paralari Guvence altindayken bu firma acikcasi dolandiricidir.cunki pandemiyi bahane ederek urunleri gondermemekte bununlada yetinmeyip ucretini tuketiciye Iade etmemektedir.5 ay once bu firmadan 2600 tl degerinde led t.v. altin.2 ay oyaladilar su zaman bu zaman diyerek an son tuketici hakem heyetine basvuru yaptim.odemeyi nakit yaptim.telefonlara cevap vermiyorlar.1 ay once mesaj gonderdiler 14 gun icerisinde ucret iade edilecek diye ama ne para var ne pul.iflas erteleme istediler.Benin gibi binlercesi magdur. Haram zikkim Olsun.

CEVAP VER