Mehmet Ertan Erdoğan: Uzun Yıllar Sağlıklı Çalışabileceğimiz Yol Arkadaşlıklarına Önem Veriyoruz

On yıldan fazladır veri merkezi ürün ailesi ve etrafındaki çözümlerle birlikte uçtan uca hizmet sunan ITserv Technology CEO’su Mehmet Ertan Erdoğan ile keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. 

Bakın Mehmet Ertan Erdoğan sorularımıza nasıl yanıtlar verdi…

Bizlere ITserv Technology’den bahseder misiniz? Neler yapıyorsunuz, hedefleriniz ve planlarınız neler?

ITserv Technology 12 yıllık bir şirket. Sistem entegratörü olarak başladığımız yolculukta teknolojinin evirilmesiyle birlikte bir teknolojisi sağlayıcısı şirket modeline büründük. Hali hazırda veri merkezi ürün ailesi ve etrafındaki çözümlerle birlikte uçtan uca hizmet sunuyoruz. Türkiye’nin her noktasında müşterimiz var. Ve gerçekleştirmiş olduğumuz projelerle hizmet sağladığımız şirketlere katma değer sağlıyoruz.

Sadece ürün satışı yapmıyoruz, satmış olduğumuz ürünlerin hem kurulum servisini sunuyoruz hem de kendi geliştirdiğimiz yazımlarla beraber izleme teknolojilerini sağlıyoruz. Bir anlamda günümüz rekabet koşullarında bir işletmenin ihtiyaç duyacağı tüm BT altyapılarını anahtar teslim projelerde uçtan uca sunuyoruz. Aslında bu durum kurulduğumuz bu güne gerçekleştirdiğimiz çalışma modelimiz. Bu nedenle biz kendimizi bir mühendislik şirketi olarak adlandırıyoruz.

Amacımız hiçbir zaman kutu satmak değildi. Her zaman vermiş olduğu servis hizmetleriyle beraber çözüm sunduğumuz şirketler ile farklılaşabilecek uzun yıllar sağlıklı çalışabilecek yol arkadaşlıklarına önem verdik.

Geçmişe dönüp baktığımızda 2020 yılının bir dönüm noktası olduğunu söyleyebilirim. Bu dönemden sonra teknolojinin ilerlemesi büyük bir hız kazandı. Pandemi ile beraber birçok şey değişti çünkü. Yeni teknolojiler hayatımıza çok hızlı girdi ve girmeye de devam ediyor. Özellikle son dönemde makine öğrenmesi ile birlikte işler çok daha hızlı bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Bu değişim, dönüşüm ve adaptasyon çok önemli. Biz sunduğumuz çözüm ve hizmetler ile bunu sağlamaya çalışıyoruz.

Bu dönem bizim açımızdan da gerçekten değişik bir yolculuk. Çünkü alıştığımız, bildiğimiz, çalıştığımız kadrolarla değil yeni birimlerle yeni kadrolarla yolculuğumuza devam ediyoruz.
Bugün şirketlerin iş birimlerine teknolojiyi kattıklarında ne gibi farkındalık yaratabileceği ile ilgilenen tüm birimlerle diyalog halindeyiz.

Bizlere yurt dışındaki faaliyetlerinizden bahsedebilir misiniz?

ITserv Technology olarak 2022 yılında Londra ofisimizi açtık. Amacımız bir Türk şirketi olarak Türkiye’de elde ettiğimiz bilgi birikim ve tecrübeyi yine yerli kaynaklarımızla beraber yurt dışına hizmet olarak sunabilmekti. Halen bunu iyi bir şekilde yapıyoruz ve büyümeye devam ediyoruz. Tabii ki Türkiye’den kopmak istemiyoruz. Lokal kaynaklarımızla beraber Türkiye’den hizmetlerin ve operasyonların yönetildiği, yazılımların sağlandığı, ürünlerin satıldığı, projelerin gerçekleştirildiği, servis hizmetlerinin verildiği uçtan uca bir yapı modeli inşa ettik.

2 yıllık bu süreçte Londra’daki şirketler ITserv Technology’i tanıdı. Şimdi hangi şirkete giderseniz gibin yüzde 90’dan fazlası bizi biliyor. Fark yaratacak unsurlara sahip olmak için yurt dışındaki faaliyetlerimizi tam hızıyla sürdürüyoruz.

Londra faaliyetlerimizden aldığımız teşvikle geçtiğimiz günlerde Orta Doğu planlarımızı hayata geçirme şansımız oldu. 2022’De Dubai’deki GITEX fuarına katılmıştık. Olumlu geçen fuarın ardından birçok önemli iş ortaklığı geliştirdik. Bu iş ortaklıklarıyla beraber de Dubai Ofisi açma fikri oluştu. Biz de yaklaşık bir buçuk yıl önce Dubai ofisimizi açtık. Tabii ki körfez tarafına baktığımızda 2030 vizyonlarıyla birlikte büyük yatırımlar yapılacağını ön görüyoruz.

Güzel hazırlandık. Geçen sene Dubai Ofisimizi açtık. Tabii şimdi bölgeye indiğiniz zaman oradaki körfez bölgesinde artık şu anda parlayan yıldız ve ciddi şekilde değişim ve dönüşme hevesi olan Suudi Arabistan olarak öne çıkıyor. Suudi Arabistan tarafında sunulacak hizmetlerimiz için Baraka Grubu ile anlaştık. Oradaki projelerimizi bu grup ile birlikte ortak dizayn edeceğiz.

Çünkü Suudi Arabistan hala açılmak için ciddi çaba gösterse de dar bir pazar. Yani yavaş yavaş değişecek, gelişecek ve açılacak. Bu sebepten bizim için lokal iş ortağı önemli olacak görüşündeyiz. Bu nedenden dolayı Baraka Grup ile iyi niyet anlaşmamızı imzaladık. Hali hazırda tekliflendirdiğimiz projeler var ve bu projelerin gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bölgede yatırım yapılacak teknolojilere baktığınızda Yapay Zeka, Bulut Bilişim ve Güvenliğin ön plana çıktığını görüyoruz. Bu alanlarda sahip olduğumuz birik sayesinde başarıya ulaşmamamız mümkün değil gibi.

2024 Yılının ITserv Technology için nasıl geçeceğini ön görüyorsunuz?

Kurulduğumuz günden bu yana her yıl neredeyse yüzde yüz büyüdük diyebilirim. Bu yıl Türkiye için zor bir yıl olacak gibi. Fakat biz gerçekçi hedefler ile yolumuza devam eden bir şirketiz. Muhtemelen yine yüzde yüz civarında bir büyüme ile bu yılı kapatacağız. Tabii ki kadromuz bizim her şeyimiz ve çalışanlarımıza yatırım yapmaya devam ediyoruz. Yeni arkadaşlarımız aramıza katılıyorlar.

Dijital dönüşüm konusunda Türkiye ne durumda? Sizce Türkiye’nin ne kadarı dönüştü?

Ben yaklaşık 24 yıldır bu sektörün içerisindeyim. Son 12 yılı kendi şirketim. Ondan önceki 12 yılı profesyonel olarak çalıştım. Biz 2000 yılında dijital dönüşümden bahsediyorduk. Dijital dönüşüm dediğimiz şey bitmeyen bir yolculuk artık. Hani insanın yaşam döngüsü gibi bir şey. Ve ben kolay kolay da bunun bitmeyeceği görüşündeyim. Bugün çığır açan teknolojilerden bahsediyoruz ama 5 yıl sonra konuştuğumuzda farklı teknolojiler olacak. O günkü dijital dönüşümü nereye koyacağımız ve nasıl anlamlandıracağımıza göre değişiyor. Bir anlamda bunun bir sonu yok diyebiliriz. Bu sebepten dijital dönüşüm bitmeyen bir yolculuk.

2000 yılından bugüne bakarsak Türkiye’nin yüzde yüzü değişti ve gelişti diyebilirim. Kullandığımız teknolojiler açısından bence hiç fena durumda değiliz. Farklı ülke ve bölgeleri de inceliyoruz ve Türkiye’nin bulunduğu noktanın iyi bir noktada olduğunu düşünüyorum.

ITServ Technology CEO'su Mehmet Ertan Erdoğan Röportaj
ITServ Technology CEO’su Mehmet Ertan Erdoğan

ITserv Technology olarak sosyal sorumluluk projelerinizden bahseder misiniz?

ITserv Technology olarak sadece bir teknoloji firması değiliz; aynı zamanda topluma ve çevreye karşı sorumluluklarımızın bilincinde olan vicdanlı bir kuruluşuz. Teknoloji dünyasında yenilikçi çözümler sunmanın yanı sıra topluma değer katma misyonunu da gururla taşıyoruz. Sorumluluklarımızın bilincindeyiz ve toplumun her kesimine dokunmak için elimizden geleni yaparak, ölçeği ne olursa olsun herkesin hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz.

Son olarak Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin (TMOK) Resmi Tedarik Sponsoru olduk. Paris 2024 Yaz Olimpiyat Oyunları yolunda TMOK’u teknoloji, yapay zeka ve veri analitiği uygulamalarıyla destekleyeceğiz. Bu iş birliğinin sadece bir şirketin bir organizasyona sponsor olmasının ötesinde anlam taşıdığını belirtmek isterim. ITserv Technology, kurulduğundan bu yana hem amatör sporlar ve hem de farklı branşlarda farklı sponsorluk anlaşmaları gerçekleştirdi. Yaptığımız sponsorluk anlaşması Paris 2024 Olimpiyatları ve gelecek yılki Kış Olimpiyatlarını içeriyor.

Hedefimiz sadece TMOK’un kendi altyapısındaki teknoloji desteğini sağlamak değil sahip olduğumuz büyük veri analitiği, yapay zeka ve makina öğrenmesi çözümlerini spora nasıl yansıtacağımızla ilgili TMOK ile çalışıp bu alanda fayda sağlamak olacak. Son Olimpiyatlarda göğsümüzü kabartan sporcularımızın ve takımlarımızın bu yıl da çok başarılı neticeler alacağına olan inancımız tam. Bu yıl da farklı branşlarda bayrağımızı göndere çekeceklerine eminiz.

Tüm bunların yanında sürdürülebilir çevre, insan sağlığı ve eğitim alanlarında Türkiye’nin önemli dernek ve kuruluşlarıyla çalışıyor, farklı projelerle bu alanlara katkı sağlamaya devam ediyoruz. SMA hastalarının maddi ve manevi desteğini sürdürüyoruz, onları hayata bağlamanın temel unsuru olan düzenli bağışlarımıza devam ediyoruz.

Tema Vakfı ile birlikte ağaçların geleceğe hayat vermesi için çalışıyoruz. Yeşillendirme kampanyalarına destek vererek doğaya karşı sorumluluklarımızı yerine getiriyoruz. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması sorumluluğunu üstleniyor, geleceğin lider olacak bireylerin yetişmesine katkı sağlamak amacıyla “Darüşşafaka Anne-Baba Arıyoruz” kampanyasıyla her zaman çocuklarımızın yanında oluyoruz.

Sosyal sorumluluklarımızı geçmişte olduğu gibi bundan sonra da sürdürecek, gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakmak için çalışacağız. Bugün attığımız adımların ve omuzladığımız sorumlulukların, daha aydınlık yarınların temellerini atacağına inanıyoruz.

İlgili Haberler

>> ITserv Technology ve Octopus’tan Stratejik Ortaklık