Kaspersky Lab, 20’den Fazla Patent Aldı

Kaspersky Lab, 20’den Fazla Patent Aldı

PAYLAŞ

2014’ün 3. Çeyreğinde Kaspersky Lab, farklı ülkelerden yaklaşık iki düzine teknoloji patenti aldı. Ekim 2014 itibariyle Kaspersky Lab, Rusya, ABD, Avrupa Birliği ve Çin’den alınmış 248 patente sahip. 290 adet patent başvurusu da ilgili kuruluşlar tarafından inceleniyor.

Zararlı yazılımlarla etkili bir şekilde mücadele etmek için Kaspersky Lab uzmanları sürekli olarak gelişmiş teknolojiler kullanan yeni araçlar geliştiriyor. Bunlardan bazıları son derece uzmanlaştırılmış, bazılarıysa tüm ürünlerde kullanılmakta. En ilginç geliştirmelerden biri olan antivirüs veritabanları dinamik üretim sistemi ve yöntemi, şirket ürünlerinden bir çoğunun bir parçasını oluşturuyor. Belirli bir kullanıcı bilgisayarının parametrelerini temel alan bir antivirüs veritabanı oluşturmayı olanaklı hale getiriyor.

kaspersky

Bu teknoloji şu şekilde çalışıyor: güvenlik çözümü sistem hakkında bilgi topluyor ve veritabanlarını bu sistemin kullanıcısına zarar veremeyeceği bilinen tehditlere karşı koruyabilen ve devre dışı alt sistemler için tasarlanmış verileri dışarıda bırakan filtreler oluşturuyor. Bu beceriler güncelleme hacmini azaltıyor, indirmeleri hızlandırıyor ve küçük bir taban daha hızlı işlem demek olduğundan çözümün performansını ve verimliliğini büyük ölçüde artırıyor.

Bazı teknolojiler Rusya ve ABD’de neredeyse aynı anda patent almış durumda. Örneğin 3. çeyrekte, mobil cihazlarda yönetim görevleri gerçekleştirme sistemi ve yöntemi patenti, hem Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Dairesi hem de Rusya Federasyonu Fikri Mülkiyet Federal Servisi tarafından sağlandı. Bu icat, cihazın desteklediği tüm yöntemler arasından en verimlisini belirleyerek mobil cihaz yönetim verimliliğini geliştiriyor.

KIS MD 2014 kaspersky

Buna ek olarak Kaspersky Lab aşağıdaki patentleri aldı:

  • Kalıcı dosya silme sistemi dosyaları ayrı parametreleri temel alarak silmek için dinamik bir algoritma oluşturmaya olanak tanıyor. Bu yaklaşım, dosyaları geri alınamaz bir biçimde silerken güvenilirlik ve hız arasında optimum dengeyi bulmaya yardımcı oluyor. Teknoloji Kaspersky PURE’e entegre edildi.
  • Bilgisayar ağlarında güvenlikle ilgili olayların otomatik analizi, BT güvenlik olaylarının nedenlerini belirlemenin yanı sıra sonuçlarını ortadan kaldırmak için otomatik olarak önlemler alır ve ağ üzerindeki diğer bilgisayarlarda benzer olayları önlüyor. Bu tasarım kurumsal BT altyapılarını korumak için başarıyla kullanıldı.
  • Çok seviyeli kimlik denetimi kullanan korunan kaynaklara kullanıcı erişimini kontrol sistemi ve yöntemi ek bir kimlik denetimi faktörü olarak kablosuz aktarıcı kullanan bir icat; kimlik denetimi sadece, cihaz aktarıcının menzilindeyse mümkün oluyor. Şu anda bu teknoloji, gelecek çözümlerin birçok prototipinde test edilmekte.
  • Bir bilgisayar ağına yazılım lisansı kullanımının otomatik analizi yazılım lisans anahtarlarının birden fazla noktada kullanımını önleyen bir sistem. Teknoloji ağ üzerindeki bilgisayarlar arasında lisans anahtarı bilgilerinin değiş tokuş edilmesine olanak tanıyor ve bu lisans ile bağlantılı aktif bilgisayar uygulamalarının bir tablosunu oluşturuyor. Anahtar, lisansın izin verdiğinden fazla sayıda bilgisayarda kullanılırsa sistem, aynı anda çok sayıda anahtarın kullanımda olduğunu belirten bir bildirim gönderiyor. Teknoloji, ev kullanıcıları ve kurumsal kullanıcılar tarafından Kaspersky Lab çözümlerinde kullanılıyor.
  • Kullanıcının davranışı temel alınarak kullanıcı eylemlerinin uyarlamalı kontrolü sistemi ve yöntemi çocukların davranışlarını temel alan Ebeveyn Kontrol işlevlerinin uyarlamalı olarak ayarlanması için kullanılan bir teknoloji. Örneğin, yönetici hesabı parolasını tahmin etmek için yapılan bir denemeye yanıt olarak kullanıcı hakları kısıtlanabilir. Ayrıca çocukların ders programındaki değişiklikleri veya üçüncü şahısların (örneğin oklu öğretmenleri) tavsiyelerini temel alan kullanıcı hakları ayarlayabiliyor. Teknoloji Kaspersky Lab çözümlerine entegre Ebeveyn Kontrolünde kullanılacak.
  • Bilgi işlem cihazları için çok platformlu operasyonel hedef yapılandırıcısı birden fazla kullanıcı cihazında yüklü güvenlik sistemlerinin ayarlarının merkezi yönetimi için bir teknoloji. Kullanıcıların her modülü ayrı ayrı ayarlamaktansa global grevler belirlemesine olanak tanıyor. Teknoloji uzaktan kontrol sistemlerinde güvenlik çözümleri için kullanılıyor.
  • Yazılım kurulum paketi otomatik yapılandırma sistemi ve yöntemi, yapılandırılmış kurulum paketlerinin kurulumunun güvenliğini artıran bir sistem. Kullanıcının kimlik denetimini gerçekleştirir ve cihaz yapılandırmasını onaylar. Kurulum işlemleri sadece, kullanıcı kimlik denetimini geçtiğinde ve cihaz yapılandırması kurulum paketinin parametreleriyle eşleştiğinde tamamlanabilir. Bu geliştirme, gelecekteki Kaspersky Lab kurumsal kullanıcı çözümlerine entegre edilecek.

Kaspersky Lab kapsamlı bir patent portföyüne sahip. Ekim 2014 itibariyle Kaspersky Lab, Rusya, ABD, Avrupa Birliği ve Çin’den alınmış 248 patente sahip. 290 adet patent başvurusu da ilgili kuruluşlar tarafından inceleniyor.

Deerns’in Türkiye Ofisi Açıldı

CEVAP VER