Katlanır Telefon Alınır mı? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Katlanır Telefon Alınır mı

Katlanır telefon alınır mı sorusuna yanıt arıyorsanız sizler için söz konusu modellerin artılarını ve eksilerini anlatacağız. İşte bilmeniz gerekenler.

Katlanır akıllı telefon piyasasında Samsung Huawei gibi markaların ön planda olduğunu biliyoruz. Aslında Apple’ın da katlanabilir aılllı telefon için çığır açan patentlere sahip olduğunu görmüştük. Fakat ne yazık ki 2027 yılına kadar Apple tarafında herhangi bir katlanabilir telefon göremedik. Diğer modellere baktığımızda ise yıllardır geliştirilen iki tür form karşımıza çıkıyor. Samsung Z Fold serisi ile örneklendirebileceğimiz, dışa katlanır modeller ve Z Flip serisi ile örneklendirilecek içe katlanır kompakt telefonlar. İki telefon tipinin de birbirlerine göre artıları ve eksileri bulunuyor.

Katlanır Telefon Alınır mı? Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Katlanır Telefon Alınır mı

İlk olarak Z Fold serisi ile karşımıza çıkan, normal bir telefon formunu katlanır kapak sayesinde tablet gibi büyük bir ekrana değiştirilen modeller. Söz konusu modellere baktığımızda ilk yıllarda karşımıza çıkan kat izi ve menteşe boşluğu gibi problemler artık bulunmuyor. Fakat her ne kadar bu sorunlar çözülmüş de olsa hala telefonu kullanırken ekranın ortasındaki katlanabilir ekran kısmının olduğu bölüm, kullanıcının parmağına takılıyor. Hal böyle olunca tablet kullanılıyormuş hissiyatı uyandırmıyor. Yine de katlanabilir bir telefon olmasına rağmen büyük ekranın sunduğu renkler, parlaklık ve doygunluk, kullanıcıların genellikle beklentilerini sonuna kadar karşılıyor.

Katlanır Telefon Alınır mı

Fakat telefonun kapağını açmadığımıza karşımıza çıkan dikey ekran, çoğu modelde pek de kullanılabilir değil. Piyasadaki modellere baktığımızda ana ekranın dar ve uzun olduğunu görüyoruz. Bu da standart telefonlara göre daha kullanılsız bir yapıya sahip olmasına sebebiyet veriyor. Arıtlarına baktığımızda ise telefon katlanır panelini açtığımızda ana kameranın yanında bulunan ikincil ekran sayesinde ana kamera ile selfi fotoğraflar çekmek mümkün hale geliyor. Bu da fotoğrafçılık konusunda önemli bir avantaj sağlıyor. Tabii ki standart telefonlara göre biraz daha ağır ve kalın olduğunu da unutmamak gerekiyor. Önümüzdeki günlerde piyasaya yeni, daha gelişmiş ve sorunsuz katlanır akıllı telefonlar piyasaya sürülecektir. Yeni gelişmelerden haberdar olabilmek için takipte kalın.

İlgili Haberler

>> Cyberpunk 2077 Kazancı Oyun Dünyasında Büyük Şaşkınlık Yarattı