Kordsa sürdürülebilir geleceği güçlendirmeye devam ediyor

Kordsa sürdürülebilir geleceği güçlendirmeye devam ediyor

PAYLAŞ

Kordsa, gençleri teknoloji, inovasyon, Ar-Ge ve mühendisliğe teşvik etme vizyonuyla, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerini geçen yıl olduğu gibi bu sene de destekliyor. 

Kordsa ’nın kompozit malzeme desteği verdiği Yıldız Teknik Üniversitesi Rüzgâr Enerjisi Kulübü, kendi geliştirdikleri ve ürettikleri, rüzgar mekanik enerjisiyle çalışan “Bulut 17” adlı araçla Hollanda’da düzenlenecek uluslararası yarışmaya hazırlanıyor. Kordsa’nın ürettiği prepreg ile aracın kanat, difizör bölümleri, kompozit kumaşla ise gövde ve şase kısmı yapıldı. 

Türkiye’den tüm dünyaya teknoloji ihraç eden Kordsa’nın, geleceği güçlendirme misyonuyla destek verdiği projelerden biri olan YTÜ Rüzgâr Enerjisi Kulübü, rüzgar enerjisi hakkında, başta Yıldız Teknik Üniversitesi’nde olmak üzere toplumsal bir bilinç oluşturmak, bu konuda dünyada yaşanan gelişmelerin ve gelişen teknolojilerin takibini yapmak ve projeler üretmek amacıyla çalışmalarına devam ediyor.

1502693999_2

YTÜ Rüzgar Enerjisi Kulübü tamamen rüzgar enerjisi ile çalışan aracın üretimini tamamladı. Hızı rüzgâra göre değişkenlik gösteren ve %80 verim üzerinden hesapladığında 40-50 kilometre hıza ulaşabilen araç üzerinde yer alan 2 metre çapındaki difizör ve kanatlarla “Bulut 17” rüzgarı alarak mekanik sistemle enerjiyi tekerleklere aktarıyor. YTÜ Rüzgar Enerjisi Kulübü, “Bulut 17” ile enerji verimliliği ve yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilen Racing Aeolus yarışlarına katılacak. Aracı hafifleterek yarışta avantaj sağlamak amacıyla kompozit malzemeler tercih edildi. Geçen yılda olduğu gibi, bu yıl da YTÜ Rüzgar Enerjisi Kulübü ekibinin sponsorları arasında yer alan ve öncü yaklaşımıyla daima üniversite ve sanayi iş birliğini teşvik eden Kordsa’nın ürettiği prepreg ve kompozit kumaşlar aracın gövde, şase, kanat ve difizör bölümlerinde kullanıldı.

Güven kültürü sahibi şirketler rakiplerini geride bırakıyor


CEVAP VER