macOS Big Sur ile MacBook’a beklenen özellik geliyor!

macOS Big Sur ile MacBook’a beklenen özellik geliyor!

macOS Big Sur

Apple’ın şimdiye kadar ki en büyük macOS güncellemesi macOS Big Sur ile MacBook’lara beklenen özellik geliyor!

Cupertinolu teknoloji devi Apple, geçtiğimiz gün koronavirüsten dolayı online olarak düzenlediği WWDC 20 etkinliğinde yeni yazılımlarını tanıtmıştı. iOS 14, macOS 11, tvOS 14, watchOS 7 ve iPadOS 14 ile karşımıza çıkan Apple, sunduğu yenilikler beğenileri toplamıştı. Apple’ın uzun yıllardan sonra en büyük çaplı macOS güncellemesi olan macOS Big Sur ile merakla beklenen yeniliklerin kullanıma sunulacağı bugün ortaya çıktı.

Bildiğiniz gibi Apple, etkinlikleri sırasında pek yeniliklerin tamamından bahsetmez. Yeniliklerini geliştiricilerin keşfine bırakan Apple, yeni güncelleme ile birlikte MacBook’lara uzun yıllardır gelmesi beklenen özelliği de getiriyor. Bildiğiniz gibi mevcut macOS sürümünde maalesef ki batarya bölümüne tıkladığınızda en çok enerji tüketen uygulamalar görünüyor.

macOS 11 güncellemesi ile birlikte en fazla batarya tüketen uygulamaların yanı sıra tahmini kullanım süresi de gösterilecek. Bu süre o an açık olan uygulamaların yaptığı güç tüketimlerine göre belirlenecek. Ancak Chrome uygulamasını açıp bu süreye baktığınızda görünen tahmini kullanım süresi, Chrome’dan video açtığınızda düşecek. Bunu da unutmayın.

Anlık olarak uygulamaların güç tüketimlerine göre veriler sunacak olan yeni güncellemenin testleri şimdiden başladı. Temmuz ayında herkesin yükleyebileceği Public Beta sürümünü yayınlayacak olan Apple, nihai sürümü ise Ekim ayında sunacak.

macOS Big Sur

Size tavsiyemiz, özellikle günlük cihazlarınıza asla ama asla Beta sürümlerini yüklememeniz yönünde olacak. Bu sürümlerde sorunlar olabileceği için tüm işleriniz yarıda kalabilir veya komple verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Apple güncelleme konusunda öyle bir geriye uyumluluk sunacak ki herkes şaşıracak. 2013 ve sonrası tanıtılan MacBook Air ve Pro modellerinin tamamı bu güncelleme ile tanışacak.

Mac Pro cephesinde ise 2013 ve sonrasındaki modellerin tamamı bu güncellemeyle tanıtacak. Yani uzun lafın kısası 7 yıllık cihazlar bile bu güncellemeyi alacak ve çatır çatır çalışmaya devam edecek. İşte Apple bu yüzden Apple.

macOS Big Sur alacak Mac modelleri

  • 2015 ve sonrası MacBook
  • 2013 ve sonrası MacBook Air
  • 2013 ve sonrası MacBook Pro
  • 2014 ve sonrası Mac mini
  • 2014 ve sonrası iMac
  • 2017 ve sonrası iMac Pro
  • 2013 ve sonrası Mac Pro

İlgili Haberler

>>iOS 14te YouTube’da iPhone 4K Video Oynatma Desteği

>>iOS 14 nasıl yüklenir? Hangi iPhone iOS 14 alacak?

>>Apple iOS 14 özellikleri neler? Yeni sürüm tanıtıldı!


CEVAP VER