Mavi Işık Nedir? Mavi Işıktan korunma yöntemleri nelerdir? Hepsi bu makalede…

young women using the smart phone on bed before sleep

Son dönemin en popüler teknolojik cihazlarından biri olan cep telefonlarının mavi ışık ile  verdiği zararın ne boyutta olduğunu biliyor musunuz? Muhtemelen duymuş fakat dikkate almamışsınız. İşte sizlere bu zararı en aza indirmenin yolları. 

Bilgisayarların, dizüstü bilgisayarların, akıllı telefonların, televizyonların ve diğer dijital ekrana sahip cihazların mavi ışık yaydığını biliyor muydunuz? Mavi ışıkla ilgili çok teknik detaya girmeyeceğim. Kısaca Maviışık kısa bir dalga boyudur, yani daha yüksek miktarda enerji üretir. Çalışmalar, mavi ışığa maruz kalmanın göz yorgunluğu, yorgunluk, baş ağrısı ve uykusuzluğa neden olabileceğini göstermektedir.

Mavi ışık nerelerde?

Mavi ışık dünyamızın her yerinde. Eskiden tek maviışık kaynağı güneşten geliyordu. Şimdi dijital ekranlar (TV’lerde, Akıllı Telefonlarda, bilgisayarlarda, dizüstü bilgisayarlarda, tabletlerde ve oyun sistemlerinde bulunan), elektronik cihazlar, LED ve floresan aydınlatma ile mavi ışığı içeriye (kapalı alanlar) getirdik.

Doğal Işık – Yapay Işık

Mavi ışık dalga boyları her yerdedir ve bizi çevreler. Aslında, gökyüzünün mavi görünmesinin nedeni budur. Bu kısa mavi dalga boyları, mavi ışığın dağılmasına ve gökyüzünü mavi olarak işlememize neden olan hava molekülleri ile çarpışır. Ayrıca, sirkadiyen ritim olarak da bilinen vücudun uyku ve uyanıklık döngülerini düzenlemeye yardımcı olan doğal bir formdur. Mavi ışık aynı zamanda uyanıklığınızı artırmanıza, ruh halinizi yükseltmenize, tepki sürelerinizi artırmanıza ve genel olarak kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olur. Yapay maviışık kaynakları elektronik cihazları ve belirli aydınlatma türlerini içerir.

Endişeler Tükenmek Bilmiyor

Işık spektrumundaki en kısa ancak en yüksek enerji dalga boylarından biri olan mavi ışık, diğer zayıf dalga boyu türlerinden daha kolay ve daha uzun titreşir. Bu titreyen netlik ve netliği etkileyen görsel kontrastınızı azaltan bir parlama sağlar. Elektronik cihazlarınızı kullanırsanız veya tüm gün bilgisayar başında oturursanız göz yorgunluğuna, fiziksel ve zihinsel yorgunluğa ve baş ağrısına neden olabilir.

Gözlerimiz bu tür yapay ışığa karşı filtreler sağlamak için gelişmemiştir. Mavi ışığa uzun süre maruz kalmak maküler hücresel hasara yol açabilir, bu da görme kaybına yol açabilir.

Mavi Işık tan Korunma Yöntemleri nelerdir?

  • Mavi ışık filtresi camları olarak bilinen lensleri tercih edebilirsiniz. Bunlar üç farklı iç mekan formülasyonu mevcuttur. Bu ürünler mavi ışıkları bir nebze olsun keserek gözlerinizi korumaya ve retinanıza ulaşan zararlı mavi ışık ışınlarının miktarını azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Dijital bir ekrana bakarken daha kafanızı çevirin. Bilim adamlarının geliştirdiği 20 20 kuralını uygulayın. 20 dk ekrana bakın ve daha sonra en az 20 metre uzaklıktaki bir nesneye bakarak gözlerinizi dinlendirin.
  • Elektronik cihazlara olan ilişkilerinize sık sık ara verin.
  • Lekesiz, tozsuz bir ekran ile çalışmanızı sürdürün. Parlamayı azaltmaya yardımcı olduğu için ekranınızı temizleyin
  • Göz yorgunluğunu azaltmak için dijital cihazın arka plan renklerini parlak beyazdan daha sıcak renklere değiştirin.

Mavi ışığın zararları bunlarla da bitmiyor. Mavi ışığa geceleri fazla maruz kalma beynin melatonin hormonun salgılamasını da etkiliyor. melatonin hormonu salğılamayan beyin uykuya geçmekte zorlanıyor. Uykusuzluk çekenlere uzmanların tavsiyesi ise şöyle. Uyumadan önce son 2 saat vep telefonunuza bakmayın ve son 20 dakika karanlıkta kalarak gözlerinizi dinlendirin. Bu sayede melatonin hormonu salğılanacak ve uykuya daha rahat geçeceksiniz. Son dönemin en popüler teknolojik cihazlarından biri olan cep telefonlarının mavi ışık ile verdiği zararın ne boyutta olduğunu biliyor mu...

>> VMware ’den Dijital Sohbetler ve Tanzu’ya Dair Her Şey Bu Dijital Etkinlikte, Yerinizi Hemen Ayırın!


1 YORUM

  1. Faydalı makale için tebrikler. Keşke biraz da piyasadaki ürünlerde bulunan, maviışık ve diğer ekran kaynaklı sorunları azaltmaya yönelik teknolojilerden de bahsetseydiniz. Benim bildiğim Apple mobil aygıtlarındaki TrueTone gibi. Eminim başka markalarda da benzer çalışmalar vardır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here