MediaTek MT9602 ile akıllı TV’ler daha da akıllanacak!

MediaTek MT9602

Yonga seti üreticisi olan MediaTek, akıllı TV’ler için yeni yonga seti MediaTek MT9602 ile karşımıza çıktı. Gelecek çok yakında evlerde!

MediaTek, en yeni AI özellikli Smart TV yonga seti MediaTek MT9602 modelini duyurdu. Bu yonga seti AI-PQ (görüntü kalitesi) ve AI-AQ (ses kalitesi) gibi yerleşik AI geliştirme teknolojilerinin yanı sıra HDMI 2.1a, küresel HDR kodekleri ve daha fazlasını destekleyen 4K HDR ekranlı akıllı TV’lere yönelik olacak.

MediaTek MT9602 neler sunacak?

MT9602, ARM Cortex-A53 tabanlı dört çekirdekli bir CPU ve içinde ARM Mali-G52 MC1 GPU’ya sahip. Üç adede kadar HDMI 2.1a uyumlu bağlantı noktası, Dolby Atmos surround ses, AV1 ve AVS2 kod çözme ve Dolby Vision HDR, HDR10 +, BBC HLG, vb. Gibi çoklu HDR standartlarını destekliyor.

Çipte ayrıca, görüntü ve ses kalitesini gerçek zamanlı olarak iyileştirerek videoları optimize etmek için birlikte çalışan AI-PQ ve AI-AQ teknolojileri gibi MediaTek’e özgü teknolojiler de yer alıyor.

MediaTek MT9602, Motorola’nın 9 Ekim’de Flipkart’ta piyasaya çıkması planlanan yaklaşan Akıllı TV serisinde ilk olarak görünecek. Motorola Smart TV’ler, Hindistan’ın Android 10 ile çalışan ilk akıllı TV’leri olacak.

MediaTek MT9602

MediaTek Kurumsal Başkan Yardımcısı ve Akıllı Ev İş Grubu Genel Müdürü Mike Chang lansmanla ilgili olarak şunları söyledi; “MediaTek, dünya çapında akıllı TV’ler için bir numaralı çip sağlayıcısıdır. Gelişmiş çiplerimiz ve akıllı TV teknolojilerimiz, akıllı TV’yi akıllı evlerin merkezi haline getirerek inanılmaz deneyimler sunmak üzere tasarlanmıştır. MediaTek MT9602’nin piyasaya sürülmesi, en son teknolojileri Hindistan pazarına getirmek için ekosistem ortaklarına olan bağlılığımızın bir kanıtıdır. MediaTek MT9602 ile güçlendirilen ve kullanıcı deneyimini yeniden tanımlayacak Motorola TV’leri dört gözle bekliyorum.”

MediaTek’in yeni yonga seti sayesinde görüntüleme teknolojilerinde seviye atlanacak gibi görünüyor. Panelde yaşanan teknolojik gelişmelerin yonga setleri ile desteklenmesi şarttı. MediaTek de odağını önümüzdeki dönemde TV modellerine verecek gibi görünüyor. Bakalım MediaTek’in bu atılımına Qualcomm cephesinden bir karşılık gelecek mi?

İlgili Haberler

>> Qualcomm, Asus ile birlikte oyuncu telefonu çıkarabilir!

>> Qualcomm Snapdragon 7c ve 8c ile daha ucuz PC üretimini destekleyecek


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here