Microsoft Big Brother Distopyasının Yaşanmasından Korkuyor: Böyle Bir Şey Gerçekten Mümkün Mü?

ABD Çinli şirketlere yatırımı

Microsoft Big Brother distopyasının yaşanması ile ilgili açıklama yaptı. Aslına bakacak olursak son derece alakasız görülen bu konu son dönemlerde sıkça tartışılıyor. İşte Microsoft tarafından yapılan ve uyarı içeren açıklamalar.

.

Yapay zeka teknolojileri büyük bir geçmişe dayanmıyor. Sadece son dönemlerde bir miktar daha fazla rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Bu tür teknolojiler henüz yeni olduğu için ABD tekelinde değil. Çin gibi ülkeler yapay zeka teknolojilerini kendi tekeline alabilmek için ciddi çalışmalar yürütüyor.

Bu tür yeni teknolojilerin en önemli kollarından birisi de hiç şüphesiz yüz tanıma sistemleri. Kitlesel yüz tanıma teknolojileri ile birlikte Çin gibi ülkeler önemli ölçüde güç kazanıyor. George Orwell tarafından kaleme alınan Big Brother hikayesinin çıkış noktası ise tam olarak burası. Neredeyse her şeye hakim olabilen bir sistem sizi düzenli olarak izliyor. Yüz tanıma teknolojileri Big Brother hikayesindeki izlenmeyi karşılıyor.

Microsoft Big Brother distopyasının korkutucu olduğunu söylüyor

Microsoft başkanı Brad Smith tarafından yapılan açıklamalarda Çin gibi ülkelerin yapay zeka inovasyonları ile birlikte insanlar üzerinde daha fazla baskı kurma ihtimali olduğu söylendi. George orwell tarafından kaleme alınan Big Brother hikayesinin aslında Çin tarafından hayata geçirileceğini söyledi. İşin aslına bakacak olursak bu konuda pek haksız sayılmaz.

Microsoft Big Brother

Yüz tanıma teknolojilerin giderek daha fazla önem kazandığı şu günlerde Çin sektörü elinde tutuyor. Ülke yaklaşık olarak yüz tanıma teknolojisinin yüzde 54 gibi bir bölümüne sahip. Bu gerçekten de son derece yüksek bir rakam. Microsoft Başkanı tarafından yapılan açıklamalarda böyle devam etmesi halinde Çin için korkunç senaryoların ortaya çıkacağını söyledi.

Çin kontrolcü bir hükümet olmak istiyor

Dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkeleri içerisinde yer alan Çin kontrolcü bir hükümete sahip. Üstelik her geçen yıl bu kontrol daha fazla artırılıyor. Yapay zeka sistemlerinin yüz tanıma teknolojisini verimli kullanılması ile birlikte bu baskı daha fazla yoğunlaştı.

Sadece Çin değil aynı zamanda ABD gibi ülkelerin yüz tanıma teknolojilerine önem verdiğini görüyoruz. Dünya artık çok daha kontrolcü hükümetlerin eline geçebilir.

İlgili Haberler:

>> Bill Gates’in Microsoft’tan Ayrılma Nedeni Ortaya Çıktı: Şirkette Büyük Olaylar Yaşanmış

>> Teknoloji Milyarderleri Geride Kaldı: En Zenginler Listesinde kimler var?


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here