Microsoft Windows 11 Desteğini Geri Getiriyor: Intel İşlemciler İçin Bir Terslik mi?

Windows güncellemelerinde VPN sorunu

Microsoft Windows 11 desteğini genişletiyor. Microsoft, Windows 11 işletim sisteminin desteklediği işlemciler listesini değiştirme kararı alarak bazı Intel işlemcilere tekrar destek vermeye başlıyor.

Ancak bu değişiklik sonucu ortaya çıkan sıradışı durum, bazı soru işaretlerini de beraberinde getiriyor.

Microsoft’un, geçtiğimiz Ağustos ayında 24 Intel işlemci modelinin Windows 11 desteğini iptal etmesi, bu işlemcilerin kullanıcıları arasında bir miktar endişeye yol açmıştı. Özellikle popüler 8. nesil Xeon E işlemciler, bu değişiklikten olumsuz etkilendi.

Microsoft Windows 11 İçin Kolları Sıvadı

Ancak işler daha da ilginç bir hale geldi; Microsoft, 8. nesil Intel Core işlemcilerin Windows 11 desteğini kaldırmadı. Bu, temelde benzer bir mimariye sahip olan işlemcilerin, neden Xeon serisinden farklı bir muamele gördüğüne dair soruları beraberinde getirdi.

Microsoft Windows 11

Bu sıradışı durum, Windows 11’in Ekim ayındaki güncellemesiyle birlikte geri alındı. Yani, bu işlemciler artık resmi olarak Windows 11 ile uyumlu hale geldi.

Microsoft’un bu değişikliği neden yaptığı veya neden geri döndüğüne dair resmi bir açıklama yapmadı. Ancak işlemcilerin Windows 11 uyumluluğundan çıkarılmasının teknik bir sorun nedeniyle olduğu ve bu sorunun Ekim ayına kadar giderildiği düşünülüyor.

Microsoft Windows 11 Gelecek Cihazlar

Intel Xeon E-2104G
Intel Xeon E-2134
Intel Xeon E-2136
Intel Xeon E-2176G
ve diğer 20 model

Microsoft’un bu işlemcileri ilk olarak neden desteklemeyi durdurduğu ve ardından neden geri getirdiği tam bir gizem olarak kalırken, kullanıcılar artık bu işlemcilerle Windows 11’i sorunsuzca kullanabilecekler.

İlgili Haberler:

>> Microsoft Windows 11 Cortana Uygulamasını Sonlandırıyor