Microsoft’ta Çalışanların Yerini Yapay Zeka Almaya Başladı!

Microsoft’ta Çalışanların Yerini Yapay Zeka Almaya Başladı!

microsoft'ta

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Microsoft’ta yapay zeka çalışanları tehdit etmeye başladı. Gelen son haberlere göre MSN’in haber bölümünde çalışan onlarca işçi, yerini yapay zekaya bırakarak işlerinden kovuldu.

Özellikle son birkaç yılda yapay zeka hayatımızdaki varlığını artırdı. Yapay zekanın en büyük özelliklerinden biri ise birçok kişinin, ancak bir arada yapabileceği işlemleri, tek başına yapabilmesi. Yani kısaca patronları işçi ücretleri ve diğer ek ödemelerden kurtararak onların karını artırmak. Tabii yapay zekanın gelişmesi ile hayatımıza pek çok pozitif katkısı da oldu, ancak haberimizin konusu Microsoft’ta insanların yapay zeka nedeniyle işlerinden olması.

Covid-19 Aşı Çalışmalarında Mikroçip Şüphesi! Bill Gates Hedefte!

Şu an da pek çok teknoloji şirketi yapay zeka konusu üzerinde çalışmalar yürütüyor. Google, Amazon, Apple, NVIDIA, Tesla ve Facebook bunlardan en bilineni Ancak Tesla’yı diğer şirketlerden bir kademe ayırmamız gerek. Zira, şirketin CEO’su Elon Musk, yapay zekanın insan zekasının önüne geçmesinin insanlığın sonunu getireceği görüşünü benimseyenlerden. Bu konuda geçmiş dönemlerde açıklamalarda bulunan Musk yapay zeka çalışmaları konusunda düzenlemelerin getirilmesinin şart olduğunu söylemişti. İnsanların gelecekte yapay zeka fonksiyonlarına sahip olması gerektiğini söyleyen Musk, bu alanda çalışmalar yürütmek için “Neuralink” adlı şirketini 2016 yılında kurmuştu.

microsoft'ta

Diğer teknoloji şirketlerinde Musk’ın yaptığı çalışmalara benzer haberler gelmediği gibi, gelen haberler yapay zekanın insanların yerini almaya hız kesmeden devam ettiği yönünde. The Seattle Times ve The Guardian gazetelerinde yer alan haberlere göre Microsoft’ta ABD’de 50, İngiltere’de ise 27 haber editörü 30 Haziran itibariyle işlerini kaybedecekler. MSN’in haber sayfası için haber bulma, düzenleme ve yayınlama işlerinden sorumlu bu çalışanların yerini ise yapay zeka alacak.

Microsoft’ta İşçi Kıyımı!

Times’a açıklamalarda bulunan yetkili, çoğu şirket gibi Microsoft’ta da düzenli olarak iş süreçlerinin değerlendirildiğini belirtti. Bu değerlendirmelerin sonucu olarak da elbette işçi değişimleri oluyor. Yetkili açıklamasında, işçi çıkarmalarının şu anki salgınla bir ilgisinin bulunmadığını ise özellikle vurgulamayı ihmal etmedi.

Yapay zekanın yayınlanacak haberi seçmesi, hatta yazması yeni bir konsept değil. 2017 yılında Google’ın İngiltere’de makale yazması için yapay zeka yatırımları haber olmuştu. Google’ın projesine göre, insan yazarlar konuyu belirleyecekti, sonrasında ise yapay zeka o konuya ilişkin makaleyi yazacaktı. Ayrıca makale ile ilgili resim, video vb. içerikleri bulma görevi de yapay zekada olacaktı. Microsoft’ta olan durum ise buna benzer. Ancak ilk defa büyük bir haber sitesinde çalışan insanlar, yapay zeka nedeniyle işlerini kaybediyor.

MSN’nin birçok farklı ülkede faaliyet gösterdiği düşünüldüğünde, ABD ve İngiltere’deki bu işten çıkarmaların bir başlangıç olduğu ve projenin başarılı olması halinde farklı ülkelerde de benzer uygulamaların olabileceğini söylemek güç değil. Hatta belki de sonrasında Microsoft bu yapay zeka ürünlerini haber sitelerine pazarlayarak, yeni bir dönem dahi başlatabilir.


CEVAP VER