Mobil kullanıcı arttı, banka web trafiği inişe geçti

Mobil kullanıcı arttı, banka web trafiği inişe geçti

PAYLAŞ
Mobil kullanıcı arttı, banka web trafiği

Dijital pazarlama platformu SEMrush, Türkiye’nin önde gelen bankalarının dijital platform karnesini çıkardı. Son 3 yılda arama motorları üzerinde yapılan aramaları karşılaştıran SEMrush verileri, mobil kullanıcı artışı ile bankaların web sitelerine olan ilgide ciddi ölçüde düşüş olduğunu gösteriyor. 

Küresel  finansal teknolojilere (fintech) ilgi artarken, dünyanın lider dijital pazarlama platformu SEMrush Türkiye’nin önde gelen bankalarının dijital karnesini çıkardı. Türkiye’de faaliyet gösteren toplam 9 bankanın yer aldığı çalışma, bankaların son 3 yıllık online şube arama performansına odaklandı. Buna göre, bankaların online şubelerine olan ilgi giderek azalırken, mobil kullanıcı artışı ile uygulamalara ilginin arttığı ortaya çıktı. SEMrush verilerine göre, Haziran 2014’den bu yana bankaları internette arama sayısı yüzde 40 oranında düşüş gösterdi. 

30 milyon aktif mobil kullanıcı var 

Türkiye Bankalar Birliği’nin ‘Dijital, İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri 2018’ Raporu’na göre, birliğe kayıtlı bankalardan 27’si internet bankacılık hizmeti verirken, 19’u mobil bankacılık hizmeti sunuyor. Aralık 2017 itibariyle yaklaşık 57 milyon internet bankacılığı müşterisinin yüzde 23’ünü oluşturan yaklaşık 13 milyon kişi, aktif olarak internet bankacılığını kullanıyor.  Kayıtlı mobil bankacılık müşterisi sayısı ise yaklaşık 45 milyonken, aktif kullanıcı sayısı ise 30 milyona yakın. Her iki kanalı da kullanan müşteri sayısı ise yaklaşık 8 milyon. 

Mobil uyumunda İtalya ipi göğüslüyor

SEMrush’un Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Brezilya, Almanya, İspanya, Fransa ve Birleşik Krallık’ın online bankacılık verilerini kullanarak yaptığı Fintech Raporu 2018; bankacılık sektörünün ve tüketici tercihlerinin fintech sektöründeki gelişmelerden nasıl etkilendiğini gözler önüne seriyor. Yedi ülkenin bankacılık sitelerinin web metrikleri ve site trafiğinin öneminin analiz edildiği raporda; bu tür web sitelerinin en önemli teknik konuları ele alındı. Ülkeler arası kıyaslamaların yapıldığı ve mobilin önemli bir başlık altında ele alınarak bankacılık sitelerinin mercek altına alındığı SEMrush Fintech Raporu’na göre İtalya mobile uyumda yüzde 88 ile ipi göğüslerken, Brezilya ise yüzde 72 ile son sırada yer alıyor.

Veeam’den Nutanix AHV ’ye hiper erişilebilirlik


CEVAP VER