Momo için panik yapmaktansa YouTube Kids için endişelenmelisiniz!

Momo için panik yapmaktansa YouTube Kids için endişelenmelisiniz!

PAYLAŞ

Son dönemin korkutucu aldatmacalarından biri olan Momo ‘yu ilk olarak bir WhatsApp gurubunda duydum. Peki ebeveynler olarak Momo hakkında endişelenmeli miyiz? Çocuklarımızı korumamız için neler yapmalıyız?

Tabii ki Momo hakkında endişelenmeliyiz fakat büyük sorunun Momo değil de Youtube Kids olduğunu görmemiz de gerekiyor. Momo’nun gerçekten bir aldatmaca olduğu apaçık ortada. Çocuklarımızın izlediği Youtube videoları arasında istemsizce çıkan korkutucu bir görüntü tarafından yönlendirilen viral bir şok öyküsü.

Sadece Momo mu?

YouTube’da, videoların içine yerleştirilmiş kötü niyetli “şaka” olarak eklenen intihar tavsiyesi ile ilgili birçok video var. Momo bu açıdan bakıldığında bir ilk değil. Ebeveyn olarak bunlarla daha önceleri karşılaştık. Tüm bunlar buz dağının görünen kısmı, video platformunda çocukların istismar edilmesi için milyonlarca uygunsuz içerik bulunuyor.

Tek suçlu Youtube’mu?

YouTube yıllardır rahatsız edici videolarla mücadele ediyor (Bu konuda ne kadar başarılı tartışılır). Mesela Peppa Pig’in korkutucu videoları, dişçide ya da işkence gören Mickey Mouse, Disney prenseslerinin garip bir şekilde cinselleşmiş videolarını geçtiğimiz dönemde gördük ve bunları şikayet ederek çoğunu yayından kaldırttık. Bir anlamda evimizin polisi Youtube değil biziz diyebilirim. Çocuklarımızla biraz daha fazla ilgilenmeli ve onları takip ederek zararlı içeriklerden uzak durmalarını sağlayabiliriz. Youtube’un şikayet mekanizmasının da iyi çalıştığını belirtmemde fayda var.

YouTube Kids’in içeriğinin çoğu rahatsız edici veya rahatsız edici değil, bu konudaki kararı ebeveyn olarak siz vermelisiniz. Benim tavsiyemi istiyorsanız, çoğunlukla beyin uyuşturacak şeyler olduğunu söyleyebilirim. Yüklenen çocuklara uygun videoların çok büyük bir kısmı doğrudan çöp. Algoritma odaklı şarkılar veya 3D modeller veya Elsa, Spider-Man ve Peppa Pig gibi popüler karakterlerden oyuncaklar içeren saçma sapan hikayeler. Çocukları eğlendirmek veya eğitmek için değil, yalnızca görüntülemeleri artırmak için ve dolayısıyla genel arama terimlerinden para kazanmak için tasarlanmış içerikler. Sürpriz yumurtadan ya da oyuncak inceleme videolarından sıkılmadınız mı? Youtube Kids Peki ebeveynler olarak Momo hakkında endişelenmeli miyiz

Ebeveynler için en kolay çözüm YouTube’u her şeyden (telefonlar, TV’ler, oyun konsolları, iPad’ler, vb.) temizlemek olabilir. YouTube Kids”i hem rahatsız edici hem de endişelendirici bulmak için teknoloji uzmanı olmanıza gerek yok. Netflix gibi reklamsız platformlar üzerinden çocuğunuz çok daha eğlenceli dakikalar geçirebilir. Ve bu tarz ücretli platformlarda herhangi bir intihar yönlendirmesine rastlama ihtimalleri sıfır. Benden söylemesi…

 

 


CEVAP VER