NASA Voyager 2 Uzay Aracı İletişim Sorunu Yaşıyor

Kepler Teleskobu emekli

NASA Voyager 2 uzay aracı zor durumda. Uzay ajansı NASA, 1977 yılında gönderdiği Voyager 2 uzay aracının anten yöneliminde meydana gelen 2 derecelik değişiklik nedeniyle komut alamadığını ve Dünya’ya veri iletme yeteneğinin kaybolduğunu duyurdu.

NASA, uzay aracı Voyager 2’nin anten yöneliminde meydana gelen 2 derecelik değişikliğin, aracın komut almasını ve Dünya’ya veri iletmesini engellediğini açıkladı. Bu nedenle araç, Derin Uzay Ağı (DSN) tarafından işletilen yer antenleriyle iletişim kuramıyor ve Dünya’daki görev ekibinden de komut alamıyor.

NASA Voyager 2 Uzay Aracı

NASA, Voyager 2’nin antenini Dünya’ya dönük tutmak için yönünü her yıl birkaç kez sıfırlamaya programladığını belirtiyor. Bu işlem, kaybedilen bağlantıyı yeniden kurma ve rutin işlerin devam etmesine yardımcı oluyor. Bir sonraki sıfırlama işlemi ise 79 gün sonra yapılacak.

NASA Voyager 2

İletişim sorunu yaşanmasına rağmen ekip, Voyager 2’nin planlanan yörüngede kalacağına emin. Uzay aracı, Dünya’dan yaklaşık 19,9 milyar kilometre uzaklıkta yer alıyor ve sürekli olarak yıldızlararası uzayın derinliklerine doğru ilerliyor. Diğer taraftan, Dünya’dan en uzak insan yapımı nesne olan Voyager 1’in ise normal bir şekilde çalışmaya devam ettiği belirtiliyor.

NASA Voyager 2 En Büyük Uzay Keşiflerini Yapıyor

Voyager 2, NASA’nın en uzun süreli ve en uzak mesafeli uzay keşiflerinden biri olma özelliğini taşıyor. Uzay ajansının teknik ekipleri, aracın iletişim sorununu çözmek için çaba gösterirken, bu tür zorluklar, insanlığın uzayı keşfetme yolculuğunda karşılaşılabilecek olası zorluklara da bir hatırlatma niteliği taşıyor.

İlgili Haberler:

>> NASA 16 Psyche Adlı Değerli Asteroiti İncelemeye Hazırlanıyor