Netflix İlk Oyununu Çıkardı: Eden Unearthed


Oyun dünyasına giren Netflix, bugün ilk oyununu çıkardı. Şirketin ilk oyunu VR için hazırlanan Eden Unearthed oldu.

Netflix bir yandan dijital platform pazarını domine etmeye devam ederken bir yandan da farklı alanlara açılıyor. Bu alanların başında ise oyun dünyası geliyor. Bildiğiniz gibi bir süre önce Netflix’in oyun dünyasına girmeye hazırlandığı ortaya çıkmıştı. Bu alanda çalışmalarını sürdüren şirket, bugün ilk oyununu piyasaya sürdü. Netflix’in yayınladığı ilk oyun Eden Unearthed adlı VR oyunu oldu.

Oculus Quest ve Oculus Quest 2 cihazları aracılığıyla oynanabilen Eden Unearthed, Netflix’in bu yıl izleyici ile buluşan Eden adlı dizisinden uyarlandı. Anime türündeki Eden, mecha varlıkları ve cyborgların olduğu bir dünyada geçiyor. Dizide daha önce Ghost in the Shell 2 ve Fullmetal Alchemist gibi animelere imza atmış isimlerin imzası bulunuyor.

Tek kişilik bir VR oyunu olan Eden Unearthed’ı Oculus VR cihazlarında oynayabilmek için 182.7 MB’lık oyun dosyalarını indirmeniz gerekiyor. Oyunun oturarak ve Oculus Touch kumandası ile oynanması gerekiyor.

Netflix Oyun Dünyasına Bir VR Oyunu ile Giriş Yaptı

Oculus’un App Lab’inde yer alan bilgiler, oyunun ilk olarak 20 Nisan 2021’de yayınlandığını gösteriyor. Görünüşe göre Netflix oyunu ilk olarak gizli olarak yükleyip, sınırlı sayıda oyuncuyla test etmiş. Bu test aşaması sona erdikten sonra da oyunu herkese açık hale getirmiş. Oyuna şimdilik sadece App Lab üzerinden erişiliyor. Bu durumun değişip değişmeyeceği belirsizliğini koruyor.

Netflix’in ilk oyununda hikaye olarak bir dizisiyle bağlantılı bir hikayeyi seçmiş olması, şirketin önümüzdeki dönemde de benzer bir yol izleme olasılığını doğuruyor. Netflix’in La Casa de Papel, Stranger Things gibi dizileriyle bağlantılı oyunlar geliştirmesi şirketin bu alana girişini hızlandırabilir. Ancak şimdilik bu yönde bir plan bulunmuyor.

Geforce NOW ve PlayStation Now gibi online oyun deneyimi sunan servislerin hızla yükseldiği günümüzde Netflix’in bir oyun platformu ekleyebileceği düşünülse de şirketin ilk oyununu VR’a özel olarak çıkarmış olması da şirketin planları konusunda soru işaretleri yaratıyor. Netflix’in oyun alanında nasıl bir strateji izleyeceğini bekleyip göreceğiz.

Amazon Üç Yeni Kindle Paperwhite Modeli Tanıttı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here