NotPetya siber saldırısı denizcilik sektörünü alabora etti

NotPetya siber saldırısı denizcilik sektörünü alabora etti

PAYLAŞ

Wanna Cry zararı telafi edilmeden NotPetya siber saldırısı tüm dünyayı esir aldı. Kurumlar dijital duvarlarını restore ediyor derken Haziran ayında aynı tipte ve güçte başka bir siber saldırı olan NotPetya saldırısının sonucunda dünyanın önde gelen şirketleri etkilendi. Denizcilik sektöründe önemli bir konuma sahip olan Maersk şirketinin sistemleri NotPetya siber saldırısından etkilenerek limanlarını durdurma noktasına getirdi. 

Deniz taşımacılığı sektörü, diğer sektörler ile olan ilişkisini de baz aldığımızda, dünya ekonomisi ve uluslararası emtia ticareti ile yakından ilişkilidir. Son yıllarda dünya ekonomisinin bulunduğu krizden denizcilik sektörü de nasibini almıştı. 2016 yılında dünya deniz ticareti yıl bazında tahminen % 2.4 oranında artmış, toplam olarak 11.1 milyar tona ulaşmıştı. Dünya ticareti gelişiminin bu yıl bir ivme kazanmış olduğu gözlenmesine rağmen, 2010-14 yılları arasında yaşanan %3.8 oranındaki ortalama gelişim oranı ile karşılaştırıldığında nispi olarak yetersiz olduğu görülmektedir. 2017 yılı beklentilerin geçtiğimiz yıllara oranla iyi olduğunu söyleyebiliriz. Dünya ticaretinin çarkını döndüren denizcilik sektörüne NotPetya virüsünün bulaşması nedeniyle sistemler kilitlenmiş ve seferler durma noktasına kadar gelmişti. Dünya ekonomisine balta vuran siber saldırılardan dünyaca ünlü denizcilik şirketlerinin etkilenmiş olması herkesi korkutmuş durumda.

denizcilik
Şekil 1 APM Terminals Operations Status Update- 29/06/2017 16:20CET

Gemicilik İşletmeleri de Siber Saldırıların Hedefinde 

Dünya konteyner trafiğinin  taşımacılık firmasının, NotPetya Siber Saldırısından sonra sistemlerini uzunca bir süre ayağa kaldıramamış olması, dikkatleri taşımacılık sektöründe faaliyet gösteren diğer firmalara çevirdi. Uzmanlar, gemicilik ile havacılık sektörünün seyahat güvenliğini yönlendirme açısından çok önemli olan Global Konumlandırma Sistemi’ni (GPS) kullanan elektronik navigasyon cihazlarının daha savunmasız olduğunu rapor ediyor. Los Angeles Times gazetesine demeç veren Maersk Genel Müdürü Soren Skou, NotPetya’ya kurban giden 7000 şirketten birisinin kendileri olduğunu açıkladı. Şirket, İki hafta iş durmasının yarattığı kaybın 200 ila 300 milyon Avro’yu bulduğunu belirtiyor.

 Liman Operasyon Sistemleri Kilitlendi 

27 Haziran’da, deniz taşımacılığının önde gelen firmalarının  terminal limanlarının operasyonlarını yönetmek için kullandığı sistemler (TOS: Terminal Operating System) NotPetya tarafından kitlendi. Bir nevi davetsiz “siber kilit” ile firmaların kullandığı tüm uygulamalar ve veriler ulaşılmaz hale geldi. Ataktan 2 gün sonra 10 terminalde, temel 4 operasyondan (ihracat/ithalat, yükleme/boşaltma, depolama, tren operasyonları) en az bir ya da daha fazlası tamamen durmuştu. Diğer 14 terminalde ise, temel 4 operasyondan bir ya da daha fazlası yalnızca manuel olarak sürdürülebilmişti. Firmaların düştüğü bu durum siber tehlikelerin iş sürekliliğine ne boyutta darbe vurabildiğine örnek teşkil etti.

Yerel sunucu barındırma hizmetleri kullanmanın 5 temel faydası


CEVAP VER