Okunabilirlik için koyu mod mu yoksa açık mod mu daha iyi

Okunabilirlik
Google News Abone Ol

Koyu ve açık modun okunabilirlik konusunda nasıl etkilerinin olduğu hala tartışılıyor. Peki, okunabilirliği arttırmak için ne yapmalı?

Günümüzde Windows, macOS, iOS ve Android işletim sistemlerinde bildiğiniz gibi açık moda ek olarak bir de koyu mod seçeneği eklendi. Uygulamalar da koyu mod için hızlı bir şekilde güncelleme alarak uyum sağladı. Ancak, okunabilirlik konusunda hangi modun daha iyi olduğu hala tartışılıyor. Bu haberimizde yapılan araştırmalar sonucu hangi şartlarda hangi modu kullanmanız gerektiğini sizler için açıklıyoruz.

Renk özellikleri ve ışık insan gözü için en uygun olduğundan, beyaz zemin üzerine siyah metin en iyisidir. Bunun nedeni, beyazın renk spektrumundaki her dalga boyunu yansıtmasıdır.

Beyazı görmenin kolay olmasının nedeni, yerde kar yağdığında güneş gözlüğü takmanızı tavsiye etmemizden farklı değildir. Yansıma nedeniyle, irislerimizin beyaz ışığı absorbe etmesi için o kadar geniş açılmasına gerek yoktur. Bu, süsenlerimizi nötr bir konumda bırakır ve daha net görmemizi sağlar. Bu, özellikle beyaz ışık, dalga boylarını yansıtmak yerine emen siyahla karşılaştırıldığı zaman geçerlidir.

Siyah zemin üzerine beyaz metin yani koyu mod, daha fazla ışık emmesi gerektiğinden gözün daha sıkı çalışmasını ve daha geniş açılmasını sağlar. Bu olduğunda, beyaz harfler siyah arka plana taşabilir ve metnin bulanıklaşmasına neden olabilir. Bu aynı zamanda “halasyon” etkisi olarak da bilinir.

Göz yorgunluğunun sebebi ne?

Uzmanlar karanlık modun göz yorgunluğunu azaltmak için daha iyi olup olmadığı konusunda hala kararsız. Ancak birkaç husus noktasında hepsi hemfikir durumda.

Karanlık mod, düşük ışık koşullarında göz yorgunluğunu azaltabilir. Yüzde 100 kontrast (siyah zemin üzerine beyaz) okumak daha zor olabilir ve daha fazla göz yorgunluğuna neden olabilir.

Uzun metin parçalarını açık-koyu-koyu temasıyla okumak daha zor olabilir. Temelde, düşük ışıkta olduğunuzda veya uzun süre okumayı planlamadığınız zamanlarda karanlık bir tema kullanmanızı öneririz.

Okunabilirlik

Yeterli miktarda okuma yaparsanız, ışık moduna geçin. Siyah metnin okunması daha kolay olsa da, gri bir arka plan denemek ve ekranınızın parlaklığını kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Geceleri karanlık bir temayı ve gündüzleri açık bir temayı deneyin veya sadece deneyin.

Uzun lafın kısası gündüzleri açık mod geceleri ise koyu moddu kullanmanız göz sağlığınız açısından şimdilik daha iyi olacak gibi görünüyor.

İlgili Haberler

>> Philips’in Kavisli Monitörü Kullanıcıyı Merkeze Koyuyor

>> Dünyanın ilk 4K G-SYNC HDR oyuncu monitörü Türkiye’de


CEVAP VER