Online Satış Hacmi Günden Güne Büyüyor

Online Satış Hacmi Günden Güne Büyüyor

PAYLAŞ

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) “Türkiye Online Satış Pazar Büyüklüğü -2014” raporunu açıkladı.

Bu yıl ikincisi hazırlanan rapor, Online Satış sektörünün yıllık yüzde 35’lik  bir artışla 18,9 milyar TL büyüklüğe ulaştığını gösteriyor. E-ticaretin toplam perakende harcamaları içerisindeki payı yüzde 1,6 seviyesine ulaştı; ancak gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında önemli bir büyüme potansiyeli kendisini gösteriyor.Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD), birinci elden kaliteli veri ve doğru rapor üretimiyle teknoloji odaklı iş kollarının gelişimine ve ülke ekonomisine katkısına ışık tutmaya devam ediyor. İlk kez geçen yıl hazırlanan “Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü ” raporu, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Sektörü’nün büyümesi paralelinde e-Ticaret pazarının da hızlı bir büyüme kaydettiğini gösteriyor. 2014 yılında yüzde 35 seviyesinde artış gösteren e-Ticaret, 18,9 milyar TL büyüklüğe ulaştı.

Türkiye’de e-ticaret pazarını tanımlayan ve uluslararası standartlara göre ölçümleyerek kategorize eden “Türkiye e-Ticaret 2014Pazar Büyüklüğü” raporu, TÜBİSAD tarafından, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) proje ortaklığı, Deloitte Türkiye proje yönetimi ve ComScore proje veri ortaklığında hazırlandı. Rapor, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız ve TÜBİSAD e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş’ın yanı sıra, Bankalar Arası Kart Merkezi –BKM CEO’su Soner Canko, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun ve Deloitte Türkiye Ortağı Tolga Yaveroğlu’nun konuşmacı olarak katıldıkları bir basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaşıldı.Online Satış Hacmi Günden Güne Büyüyor

Basın toplantısının açılış konuşmasını yapan TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız, ülke ekonomisinin nispeten yavaş büyüdüğü bir dönemde, elektronik ticaret hacminin ve perakende harcamaları içerisindeki payının güçlü bir artış gösterdiğine dikkat çekti. Cılız, Türkiye’nin yine de elektronik ticarette arzu edilen noktada olmadığını vurguladı.  Cılız, “e-Ticaret çok geniş bir ekosistem ve paydaş haritası için değer ortaya koyuyor. Bu nedenle e-ticaretin gelişimi, sağlıklı bir hukuki zemin ve sektörün gelişimine yönelik yasal yapılanmalarla desteklenmesi gerekir. Böylece e-Ticaret’in vergi gelirlerinin, istihdamın ve ticari canlılığın artmasına katkısı daha fazla olacaktır.  ” dedi.

TÜBİSAD Yönetim Kurulu Üyesi, Yeni Medya ve e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş “”Toplam perakende harcamalarının içerisinde %1,6 olan e-ticaret payı, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle kıyaslandığında, bu alanda önemli bir büyüme potansiyelimiz olduğunu gösteriyor. e-Ticaret farklı ve zengin çeşitlilikteki ürün ve hizmetlere herkesin eşit şartlarda erişmesini sağlayan önemli bir araç. E-ticarette yapılan tüm işlemlerin kayıt altında olması, ekonomide kayıt dışılığın azalmasına, haksız rekabetin giderilmesine, vergisel anlamda devlet gelirlerinin artmasına önemli katkılar sağlamaktadır” dedi.


TÜBİSAD Türkiye’de Online Satış Pazar Tanımlama ve 2014 Pazar Büyüklüğü Raporu Sonuçları:

Toplam Pazar: 18,9 Milyar TL (yüzde 35 yıllık büyüme)

Tatil-Seyahat: 6,8  Milyar TL (yüzde 35 yıllık büyüme)

Sadece Online Perakende: 6,5 Milyar TL (yüzde 33 yıllık büyüme)

Çok Kanallı Perakende: 3,5 Milyar TL (yüzde 47 yıllık büyüme)

Online Pazaryeri : 2,7 Milyar TL (yüzde 62 yıllık büyüme)

Online Bahis : 2,1 Milyar TL (yüzde 30 yıllık büyüme)

Online- Çok Kategorili: 1,8 Milyar TL (yüzde 25 yıllık büyüme)

Online – Özel Alışveriş: 1,5 Milyar TL (yüzde 10 yıllık büyüme)

Online – Dikey: 0,6 Milyar TL (yüzde 15 yıllık büyüme)

 

Çok Kanallı – Elektronik: 1,4 Milyar TL (yüzde 48 yıllık büyüme)

Çok Kanallı – Giyim & Ayakkabı : 0,7 Milyar TL (yüzde 48 yıllık büyüme)

Çok Kanallı – Ev & Dekorasyon : 0,4 Milyar TL (yüzde 40 yıllık büyüme)

Çok Kanallı – Eğlence & Kültür : 0,2 Milyar TL (yüzde 59 yıllık büyüme)

Çok Kanallı – Diğer : 0,9 Milyar TL  (yüzde 45 yıllık büyüme)

Online Satış toplam perakende içindeki payı (Toplam Perakende pazarında online işlemlerin oranı) :

Türkiye: %1,6

Gelişmiş Ülkeler Ortalaması: %6,5

Gelişmekte Olan Ülkeler Ortalaması: %4,5

Satışlar Hava Sıcaklığına Göre Değişiyor

Bu araştırmaya ek olarak yapılan farklı analizlere göre, İnternet üzerinden yapılan satışlarda yaz aylarında en çok artış görülen ürünler arasında LCD televizyonlar, küçük ev aletleri, mücevher ve takılar dikkat çekti. Yazla birlikte düğün mevsiminin gelmesi LCD televizyon, küçük ev aletleri gibi ürünlerin satışlarını %35 oranında artırırken, mücevher ve takı kategorisinde tek taş pırlanta ve altın satışlarında yıl geneline göre %77’lik bir artış gerçekleşti.

Yaz gelince satışlarının artması en çok beklenen ürünler olan klimalar, tüm Türkiye’de yağmurlu havaların uzun sürmesi ve hava sıcaklıklarının Haziran ayında mevsim normallerinin altında seyretmesi nedeniyle beklenenden daha az ilgi gördü. Analize göre geçtiğimiz yıl Haziran ve Temmuz başını kapsayan aynı dönem içinde İnternet üzerinden satışları % 650 artan klimalar, bu yıl ancak % 380’lik bir artış gösterebildi.

Yaz mevsiminin gelmesiyle insanların fazla kilolarından kurtulmak istemesi, İnternet üzerinden spor ekipmanları ve malzemelerinin satışlarını da önemli ölçüde artırdı. Bu ürünlerin satışları bir önceki mevsime göre %30 artarken, okulların kapanması ve öğrencilerin karnelerini almasının da etkisiyle İnternet üzerinden bisiklet satışları da aynı dönemde %42’lik bir artış sergiledi. Yazın gelmesiyle satışlarında en çok artış yaşanan diğer ürünler ise kozmetik ürünleri ve oto aksesuarları oldu.


CEVAP VER