Panasonic’ten kurumsal dönüşümü kolaylaştıran Gemba süreç inovasyonu

Panasonic, Gemba süreç inovasyonu

Panasonic bugün üretim, lojistik ve perakende sektörlerinde yer alan Avrupalı müşterilerinin verimliliğini ve müşteri memnuniyetini artırmak için inovasyon yapmalarını sağlayacak Gemba Süreç inovasyonu adı verilen B2B çözümler inisiyatifini tanıttı.

Japonca bir kelime olan “gemba”, “asıl yer” anlamına geliyor ve kurumlar için değerlerin üretildiği ve problemlerin giderildiği yer anlamında kullanılıyor. Gemba Süreç İnovasyonu, Kaizen gibi başarılı kurumsal dönüşüm felsefelerinin izinden gidiyor. Ayrıca, şirketlerin teknolojinin sunduğu bilgi akışını ve fabrika katı, depo veya satış noktalarındaki operasyonlarda görev alan insanları optimize ediyor.

Panasonic System Communication Company Europe Genel Müdürü Tetsuya Fujiwara, konuyla ilgili şunları söyledi: “Üretim, lojistik ve perakende sektörlerinde yer alan şirketler, gelişmekte olan sosyal trendlerin ve yıkıcı teknolojilerin neden olduğu büyük güçlüklerle karşı karşıya. Panasonic olarak odağımızı donanım ve benzeri ürünler satmaktan, kurumsal müşterilerimizin bu güçlüklerin üstesinden gelmesini sağlayacak entegre çözümler sağlamaya kaydırdık bile. Gemba Süreç İnovasyonu, danışmanlığa ve çözümlere yönlendirdiğimiz odağı üst seviyelere taşıyor.”

Gemba uzmanlığı 

Panasonic Gemba Süreç İnovasyonu takımı, kurumsal müşterilerimizin güçlüklerini anlıyor ve bu anlayışından güç alarak, çekirdek operasyonların gerçekleştirdiği her alan anlamına gelen bütün gembaları yeniden değerlendiriyor. Daha sonra, sağlanan etkiyi ve verimliliği iyileştirecek yeni süreçler ve son teknoloji çözümleri tasarlanıyor. Anahtar performans göstergelerine sahip pilot projeler yürütülüyor ve kurumun tamamında kullanılmadan önce optimize ediliyor.

Fujiwara sözlerine şu şekilde devam ediyor; “Panasonic’in Avrupa’daki her B2B operasyon alanını, gemba odaklı takımlarla birleştirebilmek için yeniden düzenledik. Üretim, lojistik ve perakende sektörlerindeki müşterilerimize kurumsal dönüşüm çözümleri sunmaya odaklanmak için kurumsal danışmanlarımızın, analistlerimizin, mühendislerimizin ve tasarımcılarımızın en iyilerini bir araya getiriyoruz.”

Gemba Süreç inovasyonu 

Gemba Süreç İnovasyonu, Panasonic’in üretime yönelik bilgi birikiminden ve çekirdek teknolojilerinden fayda sağlayan büyük bir inisiyatif. Böylece müşterilerin üretim, lojistik ve perakende alanlarındaki süreçlerini yeniliyor.

Gemba Süreç inovasyonu üç ana alan içerisinde çalışıyor:

  1. Ürünlerin oluşturulduğu üretim.
  1. Ürünler A noktasından B noktasına gittiği Ulaşım Lojistiği – bu aşamada hammaddelerin fabrikaya ulaşmasından, bitmiş ürünlerin paketlenmesi, etiketlenmesi, sıralanması, taşınması ve dağıtılmasına kadar tüm lojistik tedarik zinciri yer alıyor.
  1. Bir müşterinin veya son kullanıcının ürünle herhangi bir şekilde etkileşim içinde olduğu perakende noktası veya etkileşim noktası.

Panasonic, her alanda müşterilerinin “fiziksel gemba” katmanını dijital katmanla bağlamalarına yardımcı olarak insanları ve teknolojiyi birbirlerine entegre ederek süreçlerin ve çıktıların sürekli geliştirmesini sağlıyor.

Ekvador ‘da ülke çapında veri sızıntısı yaşandı