PlayStation 5’i Dik Olarak Kullansanız Bir Şey Olur mu?

Sony’nin yeni nesil konsolu PlayStation 5, günümüzde pek çok oyuncunun hayallerini süsleyen bir konsol. Firmadan gelen son bilgiler, ürünün şimdiye dek 30 milyon satış adedine ulaştığı ve önümüzdeki dönemde tedarik sorunlarının yaşanmayacağı yönünde. Şu sıralar merak edilen bir diğer konu ise, bu konsolun dik mi yoksa yatay olarak mı kullanılması gerektiği. Zira bazı endişeler var…

Sony PlayStation 5, Kasım 2020’den bu yana hayatımızda. Sony’nin geçmişten günümüze koruduğu “exclusive oyun” düşüncesini devam ettiriyor ve şu sıralar God of War Ragnarok sayesinde yoğun mesailer harcıyor.

Eskileri hatırlarsınız… Annelerimiz ve babalarımız, televizyona konsol takıp oynadığımızda, “Çok fazla oynama, yoksa adaptör ısınır ve patlar” derlerdi.

Sonra yıllar ve yıllar geçti ve Microsoft Xbox 360 oyun konsoluyla karşılaştık. Özellikle oyunların kolay geliştirilebilir olması ve Xbox Live desteği sayesinde milyonlarca sattı, ama ölümcül 3K kırmızı ışık sorunu sebebiyle büyük bir kabusa da yol açtı. Evet, “yüksek ısı” faktörü yine gündemdeydi.

Şimdi de PlayStation 5 var, ama baştan söyleyelim ki cihazda bu yönde bir sorun yok. Yani endişe etmenize gerek yok. Son dönemde internette yayınlanan bazı bilgiler, ister istemez bazı konsol kullanıcılarını endişelendirmiş durumda.

PlayStation 5'i Dik Olarak Kullansanız Bir Şey Olur mu?

PlayStation 5’i dikey ya da yatay kullanabilirsiniz, hiçbir sorun yok

Evet, cevap bu kadar basit aslında.

TheCod3r kullanıcı isimli bir teknik eleman, bir süre önce kutusu açılmamış (En azından öyle söylüyor) bir PlayStation 5’i test ettiğini ve soğutma için kullanılan sıvı termal macunun aktığını belirtti. Bu, yoksa cihazın dikey kullanımı sonucu yer çekimi etkisiyle gerçekleşmiş bir şey miydi? Cevap, hayır.

Kotaku sitesindeki makalede, bu konudan bahsedilmiş ve sorunun dikey kullanımla ilgili olmadığı bildirilmiş. Nihayetinde PS5, zaten dikey kullanıma yönelik hazırlanmış bir ürün, ki tanıtım görsellerinde de bu açıkça görülüyor.

“Peki bu sıvı termal macun akma sorunu yaygın bir şey mi?” derseniz…

Elektronik cihazlar arızalanabilir, bozulabilir, değil mi? Kimi cihazda elektrik sorunu olur, kimi aşırı ısınma yaşar, kiminin kontrol mekanizmalarında sorunlar vardır, olabilir. Zaten garanti süreçleri de bunun için vardır. Önemli olan, bu bahsedilen sorunların genelde kaç cihazda görüldüğüdür. Eldeki verilere göre yaygın olarak böyle bir sorun yok. Dolayısıyla endişe etmeye de gerek yok.

İlgili Haberler

>> Call of Duty Mobile’da 2023’ün İlk Sezonu “Uyanış” ile Geliyor