Samsung En Büyük Kar Kaybını Yaşıyor | Veriler Çok Kötü

Samsung en büyük kar

Samsung en büyük kar kaybını yaşama aşamasında. Özellikle son dönemlerde bunun sinyalleri geliyordu.

Samsung, teknoloji sektöründe televizyonlardan panel üretimine, işlemcilerden bilgisayarlara ve popüler akıllı telefonlara kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren şirket, bu yıl faaliyet karının yüzde 96’sını kaybetti. Geçtiğimiz yıl rekor kazanç elde eden Samsung, şimdi ise zorlu bir dönemden geçiyor.

Samsung En Büyük Kar Kaybı İle Karşı Karşıya

Samsung, 2023 ikinci çeyreğinde beklenmedik bir düşüş yaşadı. Şirketin net karı, 2008’deki 567 milyon dolarlık kapanış seviyesinden bu yana hiç bu kadar düşmemişti. Geçen yıla göre yüzde 96’lık bir kayıp yaşandı. 2022 aynı döneminde 11 milyar dolar kar elde eden Samsung, bu yıl ise sadece 427 milyon dolar kar elde edebildi.

Samsung en büyük kar

Çip bolluğu, Samsung’un kar düşüşünde öne çıkan nedenlerden biri oldu. Pandemi döneminde yaşanan çip krizi sırasında talep yüksekti ve bu durum şirketin büyük yatırımlar yapmasını sağladı. Ancak şimdi piyasada çip bolluğu var ve bu da Samsung’un kar marjını azaltmasına neden oldu.

Samsung En Büyük Kar Kaybını Çip Bolluğuna Borçlu

Bu durumun düzelmek için zaman gerektireceği düşünülüyor. Şirketin mali tablosunu toparlaması için 2024’e kadar beklemesi gerekebilir. Bununla birlikte, Samsung, bu süre zarfında yapay zeka gibi farklı alanlara yatırımlarını artırmaktadır.

Öte yandan, telefon departmanında işlerin biraz daha iyi gittiği söylenebilir. İşletme karı 2.5 milyar dolar seviyesine ulaştı. Ancak genel olarak şirketin faaliyet karının son 15 yılın en düşük seviyesi olan 567 milyon dolara gerilemesi, hissedarlar arasında endişe yarattı ve borsa değerini etkiledi. Samsung, bu zorlu dönemde büyümeyi sürdürmek ve gelecekteki kazançlarını artırmak için stratejik adımlar atmaya devam edecektir.

İlgili Haberler:

>> Samsung Galaxy S21 FE Yenilenmiş Versiyonuyla Geri Dönüyor!