Samsung Galaxy S10 akılalmaz güvenlik açığı ile karşı karşıya!

Samsung Galaxy S10

Samsung Galaxy S10 ekrana gömülü parmak izi okuyucusunda akılalmaz bir güvenlik sorunu yaşıyor. Herkes Galaxy S10’un kilidini açabiliyor!

Güney Koreli teknoloji üreticisi Samsung, geçtiğimiz aylarda Galaxy S10 modellerini tanıtmış ve satışa sunmuştu. Özellikleri ile büyük beğeni toplayan Galaxy S10 modellerinde son dönemde görmeye alışkın olduğumuz ekrana gömülü parmak izi okuyucusu yer alıyordu.

Bugün ise ekrana gömülü parmak izi okuyucusunun pek de güvenli olmadığı ortaya çıktı.

İngiliz Lisa Neilson, Ebay üzerinden almış olduğu 2.70 Sterling tutarındaki ekran koruyucusunu Galaxy S10’una taktığını ancak bu ekran koruyucusunu taktıktan sonra telefona kayıtlı olmayan sol parmak izi ile telefonun kilidini açtığını Sun Gazetesi’ne aktardı.

Lisa Neilson, bu olaydan sonra eşinin de Galaxy S10’u parmak izi ile açıp açamayacağını merak etmiş. Bay Neilson’ın her iki elinin parmakları ile tuş kilidini açması ile telefonun güvenliği konusunda soru işaretleri oluşmaya başladı.

Samsung Galaxy S10

Bu olayın patlak vermesinden sonra Samsung cephesi bu olayı kabul etti. Firma sorun gideriline kadar Samsung onaylı olmayan ekran koruyucularının kullanılmamasını tavsiye ediyor.

Tamamen elektrikli Volvo XC40 Recharge tanıtıldı!

Ancak Galaxy S10’un olası bir çalınma veya kaybolma durumunda 3. kişi ekran koruyucusunu kolayca söküp, kalitesiz ekran koruyucusu yapıştırıp ekran kilidini açabilir. Bakalım bu akılalmaz güvenlik açığı sonrası neler yaşanacak?