Samsung milyar dolar yatırım yaptığı fabrikasını kapattı

Samsung, ABD’nin Texas eyaletinde milyon dolar yatırım yaptığı yonga seti fabrikasını kapattı. Peki bu kapanmanın sebebi ne? İşte detaylar.

Samsung, yonga seti üretmek için Texas eyaletinde açtığı fabrikayı geçici olarak kapatmak zorunda kaldı. Bunun nedeni ise olağanüstü hava şartları oldu. Bölgedeki yoğun kar yağışının ardından enerji sıkıntısı yaşayan bölgede bu durumlar sebebiyle hayatı inanılmaz derecede zora soktu. Bölgeye yeteri kadar elektrik verilemiyor ve birçok insan bu durumdan dolayı sıkıntı içinde. Samsung, bu tür elektrik kesintileri üreteceği yonga setlerine zarar verme ihtimalinden dolayı fabrikayı geçici olarak kapatma kararı aldı.

Teksaslı yetkililer, sadece Samsung’u değil, NXP Semiconductors ve Infineon Semiconductors’ı da etkileyen fabrikaların kapatılmasını emretti. 2018’de Samsung’un fabrikasında 30 dakikalık bir elektrik kesintisi, küresel NAND yongası arzını düşürmüştü. Ayrıca Samsung, geçtiğimiz ay Hwaseong yonga tesisinde planlanmamış elektrik kesintisinden sonra yonga üretimini tam kapasiteye çıkarması birkaç gün sürdü.

Samsung’un, Texas’ta yaşadığı durum böyle devam ederse yonga seti kıtlığına düşecek. Ayrıca bu durum Samsung’un milyonlarca dolar zarar etmesine neden olacak. Samsung, bu duruma karşısında kurduğu yedek güç sistemi hava koşullarının bu kadar uzun süre kötü olması nedeniyle işlevsiz hale geldi. Ancak bu durum hava şartlarının iyileşmesi ile düzelecek gibi duruyor.

Samsung

Samsung gibi diğer şirketlerde sıkıntı yaşıyor

Ayrıca Samsung dışında diğer büyük şirketlerin bazı fabrikaları da burada bulunuyor. Apple, Mac Pro‘sunu Texas’ta üretiyor ve muhtemelen onlarda bu durumdan etkilenip üretimi durdurdular. Texas’ta elektriği dağıtan Austin Energy, yaptığı bilgilendirmede elektriğin kesilebileceği konusunda sakinlere uyardı.

Bölgeye yeteri kadar elektrik gitmemesi nedeniyle birçok sorun yaşanıyor. Bu durum yüzünden insanlar evlerinden mangal ile ısınmaya çalışıyor ve 20’e yakın kişi hayatını kaybetti. Hava şartları nedeniyle ise mobil ağlar düzgün bir şekilde çalışmıyor. Ayrıyeten daha önce belirttiğimiz gibi birçok şirket faaliyetini durdurmuş durumda.

Siz bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz. Sizce Samsung‘un, yonga seti sıkıntısı çekmesi durumu akıllı telefon fiyatlarını etkiler mi? Düşüncelerinizi yorum kısmında lütfen belirtiniz.

İlgili Haberler

>>Galaxy A serisinin 2017 yılında çıkan akıllı telefonlarına artık güncelleme gelmeyecek