Samsung’tan Yeni Nesil Hızlı Şarj Çözümü Yolda!

Güney Koreli teknoloji firması Samsung, hızlı şarj teknolojileri tarafında yeni bir atılım gerçekleştirebilir. Çünkü şirket, yakın zamanda “Superfast Portable Power” başlıklı bir patent başvurusu yaptı. Eh, Galaxy S23 ailesi ve yeni katlanabilir ekranlı telefonlar için beklentiler de var. Öyleyse neden olmasın diyebiliriz…

Samsung, yakın zamanda yeni nesil hızlı şarj teknolojisini resmen tanıtabilir. Phone Arena’da yer alan bilgilere göre firma, yeni bir patent başvurusunda bulundu ve bu başvuru sonucunda neler olacağını da yakında birlikte görebiliriz.

Peki Samsung’un Superfast Portable Power ne anlama geliyor?

Başlığa baktığımızda, “Süper hızlı, taşınabilir güç” deniyor. Yani bu, hızlı şarj destekli yeni nesil taşınabilir pil demek olabilir.

Biliyorsunuz, pek çok üreticinin taşınabilir pil ürünleri var. Bunlardan bazıları Type-C bağlantı, bazıları kablolu hızlı şarj, bazıları da kablosuz hızlı şarj destekleri sunuyor. Samsung ise yeni ürün ailesiyle daha evvel görülmemiş düzeyde kablolu ve kablosuz hızlı şarj destekleri sunabilir.

Samsung'tan Yeni Nesil Hızlı Şarj Çözümü Yolda!

Tabii bu detayları bir kenara bırakırsak, özellikle Galaxy S23 ailesi, yani firmanın yeni nesil amiral gemisi serisinde de hem kablolu hem de kablosuz olarak gelişmiş hızlı şarj detaylarına yer verilmesi sürpriz olmayacaktır. Bu tarafta da yeni çalışmalar var mı merak ediyoruz doğrusu. Çünkü pek çok rakibin, özellikle de Çinli üreticilerin ciddi hamleleri var. Bazılarını sıralamak gerekirse…

Huawei, pek çok üst seviye telefonunda 66w ve 100w hızlı şarj destekleri sunuyor. Üstelik şirket, hızlı şarj özellikli adaptörleri telefonlarla birlikte veriyor. Yani ayrıca para ödemenize gerek yok.

Örneğin Huawei Nova 10 Pro, 4400mAh pile sahip ve tek şarj ile bir günü geride bırakabiliyor. Ürün, Huawei’nin 100w hızlı şarj teknolojisini de destekliyor. Böylece ürünü 20 dakikada tamamen şarj edebilmeniz mümkün.

Kablolu şarj tarafında bir diğer iddialı marka ise, Xiaomi. Çinli üretici, yakın zamanda teknoloji severlere sunduğu güncel telefon modellerinde 120w hızlı şarj desteğini de sunuyor. Evet, tam 120w.

Örneğin Xiaomi 12T Pro, 5000mAh pile sahip. Bu pil, tek şarj ile normal kullanımda 2 günü çıkarabiliyor. Aynı zamanda hızlı şarj desteği de var ve beraberinde gelen 120w hızlı şarj adaptörüyle 19 dakikada tamamen şarj olabiliyor.

Bu arada, Samsung, Oppo ve Apple gibi üreticiler, yeni telefon modellerinde adaptör sunmuyor ve bunları ayrıca satın almanızı istiyor. Haliyle buna karşı çıkanlar olduğu gibi ciddi tartışmalar da yaşanıyor. Bu tartışmalar neticesinde, önümüzdeki günlerde şirket politikalarında eskiye doğru dönüş olabilir.

İlgili Haberler

>> Otomobil Üreticisi FIAT’tan Dünyada Bir İlk! Metaverse Destekli Hamle