Şifrem Suçluların Ne İşine Yarayacak

Şifrem Suçluların Ne İşine Yarayacak

PAYLAŞ

Yapılan bir ankete göre Türkiye’de üç İnternet kullanıcısından biri parolalarının siber suçlular için bir değer taşımadığını düşünüyor. Türkiye’de kullanıcıların yüzde 36’sı “şifrem siber suçluların ne işine yarayacak” diye düşünüyor ama hata ediyor.

Parolaların ve hesap sahiplerinin kişisel bilgileri, özel hayatları ve hatta paralarının anahtarı olduğu ve çalındığı taktirde meydana gelebilecek sonuçların sadece kullanıcıyı değil, aynı zamanda çevresini de etkileyeceği bir gerçek.

Örneğin güvenliği ihlal edilmiş e-postalar, kayıtların başarılı olduğunu bildiren mesajlar veya parola kurtarma taleplerinin yanıtlarını içeren mesajlar aracılığıyla dolandırıcılara, kullanıcının bağlandığı her hesaba erişim olanağı veriyor. Bir sosyal ağ sitesinde güvenli ihlal edilmiş bir hesap, istenmeyen reklamlar ve zararlı bağlantılar yaymayı olanaklı hale getiriyor. Bir çevrimiçi mağaza hesabının parolası siber suçlulara, finansal verileri elde etme ve insanların paralarını harcama fırsatı veriyor. Bununla birlikte katılımcıların sadece yarısı (%54) parolalarını siber suçluların elinde görmek istemeyecekleri değerli bilgiler olarak tanımlamış ve %21’i, parolalarının siber suçlular için hiçbir değer taşımadığını düşündüğünü belirtmiş.

hacker regin

Ankette, kullanıcıların genellikle parola oluşturur ve saklarken en kolay yolu tercih ettiği görülmüş. Kullanıcıların sadece %24’ü her hesap için farklı bir parola oluştururken, %7’si özel parola depolama yazılımı kullanmakta. Katılımcıların %18’i parolalarını bir deftere yazdığını, %7’i cihazlarında bir dosyada sakladıklarını ve %14’ü bilgisayarın yanında bir kağıda not aldıklarını belirtmiş. Aynı zamanda kullanıcıların %8’i de kişisel hesap parolalarını aile üyeleri ve arkadaşlarıyla paylaştığını belirtmiş.

İstatistikler parola hırsızlığının sık görülen bir vaka olduğunu göstermektedir. 2014 yılında Kaspersky Lab ürünleri 3,5 milyon kişiyi, çeşitli türlerdeki hesapların kullanıcı adları ve parolalarını çalma becerisine sahip zararlı yazılım saldırılarına karşı korudu. 23 ülkeden ankete katılanların %14’ü hesaplarının geçtiğimiz yıl içinde ele geçirildiğini belirtmiş.

NFC Destekli Bluetooth Kulaklık: Jabra Storm İnceleme


CEVAP VER