Şimdi de Langya Virüsü Çıktı. Yine Çin’den! Peki Belirtiler Neler?

Dünya halkının başı virüslerle dertte. Koronavirüs, Maymun Çiçeği derken, şimdi de Langya virüsü çıktı ve yine adres Çin! Yapılan araştırmalar, bu virüsün hayvanlardan insanlara bulaşabildiğini ortaya çıkardı. Henüz bu virüs kaynaklı bir ölüm haberi gelmiş değil, ama ileriye yönelik önlemlerin alınması gerekiyor.

Langya virüsü, Çin’de görüldü ve dünyayı yeni bir endişe rüzgârı sardı diyebiliriz. Son 3 yıllık dönemde özellikle koronavirüs sebebiyle çok zor günler geçirdik ve görünüşe göre salgın rakamları bazı noktalarda tekrar artışa geçti. Öte yandan, Maymun Çiçeği virüsü de küresel bir tehlike anlamını taşıyor. Sanıyoruz yine bizi zorlu günler bekliyor.

BBC’deki bilgilere göre Langya virüsü, hayvanlardan insanlara geçebilen bir tür henipavirüs. Yapılan ilk araştırmalar neticesinde, henüz bu virüse bağlı olarak hayatını kaybeden yok ve umarız da olmaz.

Uzmanlar, hayvanlardan insanlara bulaşabilecek virüsün belirtilerini şöyle listeliyor:

– Yüksek ateş, yorgunluk, öksürük, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma.

Hatta bazı vakalar daha ciddi vakalar olarak kayıtlara geçti ve bu vakalarda karaciğer ile böbrek fonksiyonlarında bozulmalar görüldü.

Şimdi de Langya Virüsü Çıktı. Yine Çin'den! Peki Belirtiler Neler?

Virüsün insandan başka bir insana bulaştığına dair henüz elde bir veri yok.
globalnews-ca sitesindeki bilgilere göre bu virüs, Aralık 2018 ile Ağustos 2021 arasında Çin’de 35 kişiye bulaştı. Bulaş kaynağı olarak fareler gösteriliyor. Araştırmalarda, virüse sahip kişilerin yakın aile üyelerine virüsü bulaştırmadığı da saptandı.

Langya virüsü vakalarının görüldüğü eyaletler ise, Çin’in Shandong ve Henan eyaletleri

McGill Üniversitesi’nden Dr. Donald Vinh, bu virüsün nasıl yayıldığı ve nasıl davranışlar sergilediği konusunda yeterli bilgilerin olmadığını ve yeni araştırmaların yapılması gerektiğini bildiriyor. Ayrıca virüs, daha önce insanlarda tespit edilmemişti, bu sebeple de şimdi daha dikkatli davranmak gerekiyor. Öte yandan uzmanlar, şu anki durum neticesinde halkın endişe etmesi gerektiği anlamının çıkmadığını da ekliyor.

Bu arada uzmanlar, Langya virüsü ile Nipah virüsünün aynı aileden olduğunu söylüyor. Bazı yarasa türlerinden bulaşabilen Nipah virüsü, insanlarda ölüme yol açabiliyor. Dolayısıyla yeni testler şart.

Her iki virüs için de henüz geliştirilmiş özel bir aşı ya da tedavi bulunmuyor.

İlgili Haberler

>> İkinci El Telefon Alırken Bunlara Dikkat!