Slack Büyük Çöküş Yaşadı: İşte Olayın Perde Arkası

Slack hikayeler özelliği

Dünyanın en çok kullanılan uygulamalarından Slack, büyük çöküş yaşadı. Hiç kimsenin beklemediği bir anda çöken sistem büyük şaşkınlık yarattı. Hadi gelin konu ile ilgili bütün detaylara birlikte bakalım.

Son zamanlarda birçok platform sunucu sorunları yaşıyor. Hatta bazı şirketler sırf bu nedenden dolayı politika değişikliğine bile gitti. Dünyanın en büyük iş uygulamalarından bir tanesi olarak bilinen Slack, aniden çöktü. Platformun kullanıcıları giriş yapmaya çalıştıklarında sunucu hatası uyarısı gördü.

Slack girişi yapmak isteyen kişilerin sunucu hatası ile karşılaşması akıllara bu uygulamanın da sonucu problemi yaşadığını gösterdi. Bazen gerçekten de sunucu problemleri, çileden çıkaracak boyutlara ulaşabiliyor. Mesela Telegram bile sunucu masraflarının çoğalması nedeniyle uygulama içi reklamlara yer vermeye başlamıştı.

Slack büyük çöküş ile herkesi sarstı

Ofisi bu uygulamaya taşıyan çalışanlar, ilk başlarda herhangi bir problem görmedi. Fakat ilerleyen saatlerde web sitesinin veya uygulamanın zorlanmaya başladığı görüldü. Ara sıra bazı kesintiler olsa bile uygulama çalışmaya devam etti.

Slack büyük çöküş

Birdenbire kimse bu uygulamaya ulaşamaz hale geldi. Durum böyle olunca Slack teknik ekibi müdahale etti. Ancak problemin kaynağı çok daha büyüktü. Sorunu giderebilmek için teknik ekip büyük bir hızla çalıştı ve site yavaş yavaş kendisine gelmeye başladı. Slack büyük çöküş yaşadıktan sonra kendi teknik altyapısı sayesinde sorunu aştı.

Küçük işletmelerden devasa firmalara kadar herkesin içerisinde yer aldığı bu uygulama, bazen istenmeyen bir şekilde sunucu hatası verebiliyor. Küçük firmalar her ne kadar bu durumu tolere edebilse bile yine de devasa şirketler ciddi kayıplar yaşayabiliyor. Slack bunun farkında olduğu için sunucuları ile ilgili temelden bir yapılandırma gayretinde.

Slack büyük çöküş ile birlikte uygulamaların sunucu kaynakları tekrardan tartışma gündem oldu. Günümüzde sunucular birçok uygulama için yeterli gelmiyor. Özellikle bulut depolama teknolojileri kullanılsa bile, yine de yetersiz kaldıkları söylenebilir. Muhtemelen ilerleyen günlerde diğer platformlarda da benzer sonucu problemleri ortaya çıkacak.

Peki siz de uygulamalar ile ilgili sorunlar yaşıyor musunuz? Yorumlar bölümünden bunu bizlerle paylaşabilirsiniz.

İlgili haberler:

>> Dünya Çapında 400 Bin Kuruluş Veri Korumasında Veeam’e Güveniyor

>> Gmail Tasarım Değişikliğine Gidiyor! Slack Benzeri Değişiklikler Kapıda