Snapdragon 855 teknik özellikleri ve çıkış tarihi, hangi telefonlar bu yeni yongayı...

Snapdragon 855 teknik özellikleri ve çıkış tarihi, hangi telefonlar bu yeni yongayı destekleyecek?

PAYLAŞ
fznor

Qualcom yeni yongaseti Snapdragon 855 ’i gün yüzüne çıkardı. Peki bu yeni platform hangi özellikleri sunuyor, hangi cihazlarda kullanılacak ve ne zaman satışa çıkacak? Tüm detaylar yazımızda.

Snapdragon 855 teknik özellikleri ile dudak ısırtacak bir performans sunuyor. Bugün yapılan tanıtımla tüm detayları gün yüzüne çıkan platformun özellikle yapay zeka tarafında yapılan geliştirmeler ile kendine amiral gemisi modellerinde yer edeceği kesin. Yeni platformun ilk olarak Samsung’un Galaxy S10 ve OnePlus 7 akıllı telefon modellerinde kullanılması bekleniyor. 855, 2019 yılının ilk çeyreğinde satışa çıkacak gibi. Muhtemelen WMC 2019’da Snapdragon 855 yongasına ait akıllı telefon modellerini göreceğiz.

Qualcom yeni yongaseti Snapdragon 855’i gün yüzüne çıkardı. Peki bu yeni platform hangi özellikleri sunuyor, hangi cihazlarda kullanılacak ve ne zaman satışa çıkacak? Tüm detaylar yazımızda.

855, eski yonga 845’den performans açısından yüzde 45 daha iyi ve grafik açısından yüzde 20 daha iyi (Qualcomm’un verdiği bilgiye göre)  sonuçlar sunuyor. Aynı zamanda yapılan açıklamalar göre 855, kirin ve A12’nin üzerinde bir performans gösteriyor.

Snapdragon 855 Çok Daha Hızlı 

Snapdragon855’in 845’e göre en büyük artılarından biri yeni ve daha verimli bir üretim sürecine geçilmiş olması. Mevcut Snapdragon 845, 10nm’lik bir işlemde üretilirken, Snapdragon 855 SoC’leri için 7nm’lik bir mimari de üretiliyor. Bu durum, artan performans ve daha iyi güç verimliliği gibi doğal olarak beklenen kazanımlar getirecek.

Hemen belirtelim 855, yeni X24 modem ile sunulacak. Bu da iletişim açısından eski yongalara göre büyük bir hız getirecek. X24 Qualcomm tarafından bu yılın başlarında tanıtılmıştı. 2Gbps veri hızlarına sahip 7nm mimarideki LTE destekli yonga seti 855 üzerinde sunuluyor. X24’ün ne yazık ki 5G desteği yok fakat isteyen üreticiler X24 yerine Qualcomm’un X50 yongasını kullanarak 855 ile 5G desteği sunabilir görüşündeyim.

Şimdilik size aktaracaklarımız bu kadar. Snapdragon855 tanıtımı halen devam ediyor. Yeni haberler çıktıkça sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Qualcom yeni yongaseti Snapdragon 855’i gün yüzüne çıkardı. Peki bu yeni platform hangi özellikleri sunuyor, hangi cihazlarda kullanılacak ve ne zaman satışa çıkacak? Tüm detaylar yazımızda.
 

CEVAP VER