Software AG Büyük Veri Akış Analitiği’nde Lider

Avrupa’nın ilk yazılım şirketi Software AG, bağımsız araştırma şirketi Forrester Research’ın son raporunda Büyük Veri Akış Analitiği alanında lider olarak gösterildi.  

Software AG “The Forrester Wave: Big Data Streaming Analytics Platforms, Q3 2014” (The Forrester Wave: Büyük Veri Akış Analitiği Platformları, Q3 2014) raporunda Büyük Veri Akış Analitiği alanında lider olarak konumlandırıldı. Forrester’a göre Software AG, “Gerçek zamanlı müşteri deneyimine öncelik veren bir vizyona sahip”. Raporda belirtildiği üzere, Software AG’nin Akış Analitiği liderleri arasında yer almasını sağlayan diğer özellikler ise şöyle:

  • Veri İşleme – “Software AG IBO ürün ailesi kullanıcılara kapsamlı çözümler sunuyor: Filtreleme, kümeleme, konum bazlı çalışma, zaman penceresi, modelleme, sorgu zenginleştirme, aksiyon arayüzleri ve dinamik operatörler.”
  • Sanallaştırma Araçları – “Software AG IBO ürün ailesi web tabanlı, zengin bir kullanıcı arabirimi (UI) sunuyor. Bu kullanıcı arabirimi, müşteri kullanıcı arabirimlerinin doğrudan etkinleştirilmesini sağlarken, birleştirilebilen, analiz edilebilen ve daha sonra esnek bir gerçek zamanlı görselleştirme yoluyla eşleştirilebilen birbirinden ayrı veri kaynaklarını birbirine bağlıyor (mashup).”
  • Veri Kaynakları – “Software AG IBO ürün ailesi, 100’ün üzerinde giriş/çıkış protokolünü ve sektörde kullanılan veri adaptörlerini destekliyor.”

SoftwareAG

Forrester raporunun, IBO çözümlerini kullanarak rekabet avantajı kazandığını belirten müşterilerin geribildirimlerini yansıttığını dile getiren Software AG CTO ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Wolfram Jost, “Akış Analitiği, IBO ürün ailemizin belkemiğini oluşturuyor. Şirketlerin ‘Hızlı Büyük Veri’ ve ‘Nesnelerin İnterneti’ kullanımıyla elde ettiği başarıların temelinde ise yine IBO çözümlerimiz var” dedi.

Software AG, bu ihtiyaca yanıt verebilmek için Apama ve Terracotta ürünlerini geliştirdi ve bu ürünleri, büyük hızlarla akan dev veri hacimlerinin gerçek zamanlı işlemesini sağlayan bellek içi mimariyle destekledi. Her iki ürün de, benzersiz bir işleyişle bellek içi, geçmişe dönük süreç tespiti ve performans takip verisini, gerçek zamanlı operasyonel veri akışlarıyla birleştirebiliyor. Kesintisiz akış analitiği, tamamlanmış ya da tamamlanmak üzere olan iş modellerini belirleme sürecinde de kullanılabiliyor. Kurumsal kullanıcılar için tasarlanan görselleştirmeler ve görsel analitikler ise, hem insan-merkezli işlemleri hem de otomatikleştirilmiş akıllı aksiyonları destekliyor.

Software AG müşterilerinden biri olan Asya’nın önde gelen en büyük işletmelerinden DBS Bank’ın BT Stratejisti ve Mimarı David Walker, Software AG’nin akış analitiği çözümüyle elde ettikleri kazanımları şöyle aktardı: “Bankamız, gerçek zamanlı sahtecilik tespitinden konum bazlı pazarlamaya ve çapraz satışa kadar akış analitiğinin yararlarını geçtiğimiz son üç yılda farklı alanlarda deneyimlemiş oldu. Gerçek zamanlı sahtecilik sistemimiz sayesinde müşterilerimize eşsiz bir güvenlik ve koruma sağladığımız gibi, doğru zamanda uygulamaya aldığımız konum bazlı pazarlama ve çapraz satış seçeneklerimizle tam da ihtiyacı olan konularda müşterilerimize tavsiyelerde bulunuyoruz.”

Apama kullanıcıları arasında finansal hizmetler alanında Australia and New Zealand Bank, the Royal Bank of Canada ve Unicredit yer alıyor. Üretim sektöründe Manuvis, lojistik sektöründe Royal Dirkzwager ve telekomünikasyon sektörünün lider kuruluşu tarafından tercih ediliyor.

Datacore Genel Müdürü Serdar Özçelik Röportaj