Sosyal medya TC Kimlik numarası ile mi kullanılacak?

Sosyal medya TC Kimlik numarası ile mi kullanılacak?

sosyal medya

MHP, sosyal medya kullanımı için bugün ilginç bir öneride bulundu. Halil Öztürk, sosyal medyanın TC kimlik no ile kullanılmasını istiyor.

Sosyal medya kullanımının artması ve her yaştan insanın aktif olarak kullanması bir takım sorunları beraberinde getirmişti, bu sorunlara karşı çözüm TC kimlik no olabilir. Bu sorunlar arasında yalan haberler yer alıyor. Facebook ve Twitter yalan haberler ile her ne kadar mücadele etse de bu mücadele kullanıcı sayısının çokluğundan dolayı yetersiz kalıyordu. Bugün ise Türkiye’de Milliyetçi Hareket Partisi Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk bu konuyla ilgili ilginç bir öneride bulundu.

Bildiğiniz gibi koronavirüs yüzünden oldukça ilginç bir döneme girdik. Bu süreçte insanlar yalan yanlış bilgileri sosyal medyayı kullanarak yaymaya başlamıştı. Bir dönem WhatsApp’ta dolaşan ses kayıtlarını hatırlarsınız. Bu tip yalan ve insanları yıpratan paylaşımlar için Halil Öztürk; sosyal medyaya girmek için insanların TC Kimlik Numarası‘nı kullanmalarını teklif etti.

Sabah Gazetesi’nin haberine göre; Halil Öztürk; “Türkiye’den günlük erişimi 500 binden fazla olan, yurt içi veya yurt dışı merkezli sosyal ağ sağlayıcılarına Türkiye’de temsilcilik açma ve temsilci bulundurma zorunluluğu getirilmekte, sunmuş oldukları hizmetten yararlanmak isteyenlerden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası isteme zorunluluğu getirilerek Türkiye’de sahte hesap açılmasının önüne geçilmesi amaçlanmaktadır. Diğer taraftan kimlik numaralarının Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında korunması öngörülürken, yaptırımlara uymayan sosyal ağ sağlayıcılarına ağır idari para cezaları uygulanması da teklifimizde yer almaktadır.” ifadelerini kullandı.

sosyal medya MHP, sosyal medya kullanımı için bugün ilginç bir öneride bulundu. Halil Öztürk, sosyal medyanın TC kimlik no ile kullanılmasını istiyor.

Sosyal Medya TC Kimlik No ile Girilecek

Ayrıca MHP Kırıkkale Milletvekili Halil Öztürk konuyla ilgili “Koronavirüs ile mücadele ettiğimiz şu dönemde dahi durum değişmemiş. Sahte hesaplar üzerinden yapılan algı yaratmaya yönelik korku salıcı haberler yüzünden zaman zaman toplumda endişeler yükselmiştir. Bu bağlamda, tüm sosyal medya mecraları için 2018’de yapılan genel bir araştırma sonucuna göre. Türkiye ‘Sahte habere en çok maruz kalan ülkeler’ kategorisinde yüzde 49 ile ilk sırada yer almaktadır. Sosyal medya platformu Facebook’tan yapılan açıklamada 2018’in ilk 3 ayında dünya genelinde 1.2 milyar sahte hesap silinirken, 2019’un aynı döneminde 2.2 milyar sahte hesap silindiği belirtilmiştir. Tüm dünyanın sahte hesaplarla başı ağrımaktadır” dedi.

Facebook’un veri gizliliği ihlalleri cezası 5 milyar dolar

Bu teklifin uygulanması maalesef ki mümkün görünmüyor. 7’den 70’e herkesin en az bir tane sosyal medya hesabı bulunuyor. Bunca kişiyi tekrardan platformlara üye etmek veye üyeliklerini TC Kimlik Numarası ile bağlama gibi bir şey söz konusu olamaz gibi görünüyor.


1 YORUM

  1. Tc no numaramızı girersek onlarda bizim TC no’muzu çalarlar. Ama eğer görünmez olursa tc no’muzu göremezler başka sosyal medya hesapları hem de güvenli olur bir de instagram’ın bizim TC no’muzu görememesi için vs. Bir şey yapılmalıdır tüm sosyal medya uygulamaları içinde yapılmasını istiyorum facebook vs. Sosyal medya uygulamaları TC no’muzu görememesi için bir sistem yapılmalı.

CEVAP VER