TBV ve SAS Dijital Teknoloji Geliştiriciler projesini başlattı

TBV ve SAS Dijital Teknoloji Geliştiriciler projesini başlattı

PAYLAŞ
TBV, SAS, Dijital Teknoloji Geliştiriciler

Bilgi toplumuna dönüşüm yolunda önemli çalışmalar yürüten Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) ile gelişmiş analitik ve yapay zekada dünya lideri olan yazılım devi SAS, Türkiye Dijital Zekasıyla Kalkınacak sloganıyla Dijital Teknoloji Geliştiriciler projesi kapsamındaki işbirliklerini duyurdular. 

Dünya, ekonomiler hızla dijitalleşiyor ve dijitalleşme iş dünyasını derinden etkiliyor. Dünya çapındaki yapay zeka gelirinin 2025 yılına kadar 36,8 milyar dolara çıkması; nesnelerin interneti cihazlarının oluşturduğu pazarın bu yıl 26,7 milyar dolara, 2025 yılında ise 75,4 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Akıllı şehirlerin 2020’de 1,5 trilyon dolarlık piyasa değeriyle büyük iş fırsatları yaratacağı öngörülüyor. Tüm bu rakamlar bizi tek bir sonuca götürüyor; Veri temelli ekonomide rekabetçi olmak, milli refah için önemli.

Kalkınma dijital teknoloji geliştirecek gençlerle mümkün 

Dijital yatırımlarla ekonomisini geliştirmiş ülkelerle rekabette güçlü bir konuma gelmek için en önemli unsur; dijital zekalar olarak adlandırabilecek yetişmiş yetenek gücüne sahip olmak. Bu alanda var olan eksiği gidermek ülkemiz için en önemli çözülmesi gereken konuların başında yer alıyor. TBV ile SAS yaptıkları işbirliği ile sosyal sorumluluk yaklaşımı çerçevesinde; Türkiye Dijital Zekasıyla Kalkınacak sloganıyla “Dijital Teknoloji Geliştiriciler” projesi kapsamında işbirliği yapacaklar.

TBV Başkanı Faruk Eczacıbaşı; projeye ilişkin Türkiye’nin bilgi toplumuna dönüşümünü desteklemek ana misyonu ile gerçekleştirdikleri işbirliklerine bir yenisini eklemekten memnuniyet duyduklarını belirterek; SAS ile 2023 yılına dek,  Veri Bilimi, Yazılım Programı Geliştirme, Bulut Bilişim ve Genç Yetenekler ana başlıkları altında dijital teknoloji geliştirecek yeteneklerin yetiştirilmesi vizyonuyla gerçekleştirmeyi planladığımız projelerle dijital dönüşümün hayatımıza katacağı yeni işlere hazırlanılmasını destekleyeceğiz. Nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi çalışmalarına hiç beklemeden başlanılması gerekiyor. Üniversiteler, kamu ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte yürütülecek çalışmamızın etkin ve kapsayıcı olması çok önem taşıyor” dedi.

SAS olarak 22 yıldır Türkiye’de faaliyet gösterdiklerini, analitikte dünya lideri olan SAS’ın Türkiye ve Orta Asya Bölgelerinden Sorumlu Genel Müdürü Tayfun Topkoç; “Türkiye’de kurumlara ve şirketlere dijital değişim yolculuğunun ilk adımında; ihtiyaç duyulan veri tabanlı platformları ve çözümleri sağlıyoruz. Ar-Ge’ye büyük yatırımlar yapıyor ve sürekli inovasyon diyoruz. SAS’ın global vizyonu ve sahip olduğu derin bilgisini Türkiye’nin gelişmesine katkı sunmak üzere paylaşmak istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin daha refah bir ülke haline gelmesi ve rekabette öne çıkması için şimdinin ve geleceğin ihtiyacı olan, teknolojinin gelişimi ile ortaya çıkan yeni meslek alanlarında yetişmiş insan açığının bir an önce kapatılması gerektiğine inanıyoruz.

Biz TBV ile Türkiye’nin dijitalleşme sürecini hızlandırmak ve geleceğin dijital ekonomisinde oyun kurucu olmasını sağlamak için; veri bilimi, analitik, yazılım ve programlama gibi alanlarda yeterliliğe sahip dijital teknoloji geliştirici yetiştirmemiz gerektiğini söylüyoruz. Bu kapsamda birlikte başlattığımız “Dijital Teknoloji Geliştiriciler” projesi ile; SAS’ın hali hazırda Boğaziçi ve Sabancı üniversiteleri başta olmak üzere Türkiye’nin önemli eğitim kurumları ile paylaştığı bilgi birikimini daha fazla kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Dijital Teknoloji Geliştiriciler kimler olacak? 

Proje kapsamında ilk olarak üniversite mezunu profesyonellere ulaşılması hedefleniyor. Yeni mezun olmuş gençler, birkaç yıllık tecrübesi olan ve kendisini geliştirmek isteyenler veya kariyer değişikliği yapmak isteyenler bu eğitimlerden faydalanarak; yepyeni ve başarılı bir kariyer yolculuğuna adım atabilecekler. Buna paralel olarak ikinci hedef kitleyi hali hazırda üniversitede eğitim alan gençler oluşturuyor. Henüz kariyer yolculuğunun başında olan gençler bu eğitimler sayesinde bir adım öne çıkabilecek. Son olarak, ilk ve orta öğretim kurumlarındaki öğrencilere de ulaşmak hedefler arasında yer alıyor. Geleceğin dijital dünyasına çok erken yaşlardan itibaren hazırlanmak gerektiğinden, bu gruba yönelik eğitimler ayrı bir önem taşıyor. Çekirdekten dijital yetilerini geliştiren çocukların ülkenin geleceği için daha fazla katkı yapacağı öngörülüyor.

2023’e kadar 50 bin veri bilimci 100 bin dijital genç yetenek 

TBV liderliğinde yürütülecek projenin SAS ile doğrudan alakalı olan bölümünde, 2023’e kadar sürecek 5 yıllık bir dönemde üniversite seviyesinde 50.000’i aşkın gence veri bilimi alanında hem online hem de fiziki eğitimlerle ulaşılması hedefleniyor. Orta ve lise seviyesinde ise 100.000 gence eğitici eğitimleri ile katkı sağlanacak projenin bütünü düşüldüğünde, “Dijital Teknoloji Geliştiriciler” vizyonuna TBV önderliğinde çok sayıda şirketin katkı sağlayarak yüz binlerce genç dijital zekanın ülkemize kazandırılması bekleniyor.

Dijital dönüşümün nabzı Microsoft Teknoloji Zirvesi ’nde atacak


CEVAP VER