Telefon Hırsızlığı: Bu Şehirde Her 6 Dakikada 1 Telefon Çalınıyor!

BBCnin paylaştığı bilgilere göre Londra, telefon hırsızlarının sürekli hareket halinde olduğu bir başkent. Zira Londra’da her 6 dakikada 1 telefon çalınıyor. Polis verilerine göre geçtiğimiz sene Londra’da 90,864 telefon çalındı. Belediye Başkanı ve polis yetkilileri ise, üreticileri, telefonlarda suçluları geri adım attıracak tasarım detaylarına yer vermesi konusunda uyarıyor.

.

Londra, pek çok turistin görmek istediği şehirlerden bir tanesi. Ama şehirler, hep iyi detaylardan oluşmuyor. “Hırsızlık”, maalesef küresel çapta tehditler arasında yer alıyor ve Londra’da pek çok telefon hırsızı var.

Telefon hırsızlığı dünya çapında büyük bir sorun

Veriler, geçtiğimiz sene Londra’da yaklaşık 91 bin telefonun çalındığını gösteriyor. Yani her 6 dakikada 1 telefon çalınmış, bu da günde yaklaşık 250 tane çalıntı telefon demek. Bunlar gerçekten korkutucu istatistikler.

Çalınan telefonların daha sonra yeni kullanıcılar üzerine yeniden kayıt ettirildiğini ve bu sayede aslında suç unsurlu yeni bir pazarın ortaya çıktığını belirten yetkililer, bu tip hamlelerin sona erdirilmesi, sistemde yeni düzenlemeler ve suçu önlemeye yönelik yeni kararlar için ortak çalışma davetinde bulunuyor.

Telefon Hırsızlığı: Bu Şehirde Her 6 Dakikada 1 Telefon Çalınıyor!
Londra’da telefon hırsızlığı ciddi bir boyutta…

Telefon hırsızlığı genç nüfusu etkiliyor

Polisteki veriler, telefon soygunlarında hem suçlu hem de mağdurların genç yaşlarda olduklarını gösteriyor. Özellikle 14-20 yaş arasındaki kitlenin hırsızlarla daha sık karşılaşma riskinin olduğu bildiriliyor. Yetkililer, zorlaşan hayat şartları sebebiyle insanların hırsızlık yapmaya yöneldiklerini de ekliyor.

Eğer bu sıralar iş ya da gezi amaçlı Londra’ya gitmeyi düşünüyorsanız, cep telefonu, pasaport ve cüzdan gibi değerli eşyalarınıza daha fazla dikkat etmenizde yarar var.

İlgili Haberler:

>> Xiaomi’den Uygun Fiyatlı Tablet: Xiaomi Redmi Pad SE

. . . .