Telefonunuzu Günde Kaç Kez Şarj Ediyorsunuz? İşte İlginç Bir Araştırma

Akıllı telefonlar, gündelik yaşantımızda sıklıkla kullandığımız cihazlar. Pek çok farklı özelliğin bir arada bulunduğu bu ürünler, ne var ki çoğumuzu pil performansı tarafında kolay kolay tatmin edemiyor. Pil kapasiteleri artsa ve hızlı değerleri geliştirilse bile çoğu kullanıcı tek şarj ile daha uzun süreli kullanım talebini yineliyor. OnePlus şirketinin The NPD Group ile Amerika’da gerçekleştirdiği bir araştırma ise, çoğu kullanıcının her gün telefonlarını defalarca şarj etmek zorunda kaldıklarını gösteriyor. İşte detaylar.

Eğer bu haberi okuyorsanız, büyük ihtimalle siz de bir akıllı telefon kullanıcısısınız, değil mi? Peki telefonunuzun pil kapasitesi, sunulan pil performansı ve pil dolum süresi gibi detaylarından memnun musunuz? OnePlus’ın araştırmasına bakılırsa Amerika’daki çoğu kullanıcı memnun değil. Tabii benzer bir tablonun ülkemizde olması da muhtemel.

OnePlus ve The NPD Group, son 1 yıllık süreçte, en az 600 dolar ödeyerek yeni telefon satın alan bin kişiyle görüştü ve çeşitli sorular yöneltti. Bu soruların büyük kısmı, pil performansı, adaptörü ve hızlışarj gibi detaylarla ilgili oldu.

Telefonunuzu Günde Kaç Kez Şarj Ediyorsunuz? İşte İlginç Bir Araştırma

Araştırmaya katılanların büyük kısmı, telefonlarını günde en az 2 kez şarj ediyor

Günümüzde akıllı telefonlarda çok gelişmiş özellikler var, ama yine de pil tarafında beklenen çözümlere erişemediğimizi düşünenler fazla. Araştırma katılanların %43’lük dilimi, telefonlarını günde en az 2 kez şarj ettiklerini belirtiyor. Bu da tek sefer ile bir günü bile rahatlıkla çıkaramayan oldukça fazla kişi var demek.

Katılımcıların %64’lük dilimi, telefonlarını genellikle gece şarja takıyor. %33’lük dilim ise, bu işlemi gece yapmanın ya da sık sık şarja takmanın pile zarar verebileceğini düşünüyor.

Araştırmaya katılan %64’lük dilim, telefon şarjı için en az 40 dakika harcıyor. Pilinin zarar göreceğini düşünen ve dışarıya çıktığında pilim biter mi endişesi yaşayanlar da az değil.

Peki OnePlus niye böyle bir araştırma yaptırdı? Tabii ki yeni ürünlerini tanıtıp yeni müşteriler çekebilmek için

Ankete katılanların %97’lik dilimi, 20 dakikadan daha az sürede pili dolan yeni bir telefona geçiş yapabileceklerini ifade ediyor. İşte burada da devreye OnePlus giriyor. Zira firmanın yeni ürünlerinden OnePlus 10T, 4800mAh pil kapasitesine sahip ve 125w değeriyle geliyor. Böylece ürünü 20 dakikadan az sürede tamamen şarj edebiliyorsunuz. Hızlı şarj adaptörünün kutuda geldiğini de belirtelim.

OnePlus, telefon kutularında adaptörlere yer vermeyen üreticileri eleştiriyor ve bunun ekstra kazanç kapısı haline getirildiğini düşünüyor

Evet, bir süredir Samsung, Oppo ve Samsung gibi firmalar, çoğu yeni modelinde adaptör sunmuyor. Dolayısıyla bunların ayrıca satın alınması gerekiyor ve bu da kullanıcılar için ekstra maliyet, üreticiler için de ek kazanç demek. Neyse ki hâlâ adaptörü kutuda sunmayı sürdüren üreticiler var ve görünüşe göre tüketiciler de bu markalara ilgi gösteriyor.

İlgili Haberler

>> Tempo BPO, Yeni CX Studio İle Fark Yarattırıyor!