Tesla Araçlarında Veri Sızıntısı ve Güvenlik Sorunları

Tesla mobil yükseltme

Geçtiğimiz aylarda Türkiye’ye giriş yapan Tesla araçlarında veri sızıntısı ile karşı karşıya kaldı. Bu sızıntının ardından Tesla araçlarının güvenliğiyle ilgili binlerce kullanıcıdan şikayet geldiği ortaya çıktı. İşte yaşanan veri sızıntısı ve güvenlik sorunlarıyla ilgili detaylar:

Tesla Araçlarında Veri Sızıntısı: Tesla’nın Veri Güvenliği Zayıf Kaldı

Alman Handelsblatt gazetesine göre, bir ihbarcı tarafından sızdırılan gizli verilere dayanarak Tesla’nın, müşteri, çalışan ve iş ortaklarından gelen verileri yeterince koruyamadığı ortaya çıktı. Sızdırılan 100 gigabaytlık veriler arasında, Elon Musk’ın sosyal güvenlik numarası da dahil olmak üzere 100 binden fazla eski ve mevcut Tesla çalışanının özel bilgilerinin yer aldığı belirtildi. Bu durum, Tesla’nın Brandenburg’da bulunan veri koruma ofisi tarafından “devasa” olarak nitelendirildi.

Tesla Araçlarının Güvenlik Sorunları

Sızdırılan veriler arasında Tesla araçlarıyla ilgili önemli sorunlar da ortaya çıktı. Araçların frenleme ve hızlanma konularında binlerce şikayet aldığı belirtildi. Ayrıca, kendi kendine sürüş özelliklerine ilişkin yaklaşık 4.000 şikayetin bulunduğu ifade edildi.

Tesla araçlarında veri sızıntısı

Handelsblatt gazetesinin aktardığına göre, belgeler 2015 ile 2022 yılları arasındaki dönemi kapsamaktadır. Tesla araçların aniden hızlandığına dair 2.400’den fazla şikayet bulunurken yüzlerce “hayali frenleme” şikayeti yapıldığı ortaya çıktı. Bu şikayetlerin 1.500’ü hakkında inceleme başlatıldığı ve bu sorunlara bağlı olarak 1.000 kaza bildiriminin yapıldığı bilgisi de paylaşıldı.

Ayrıca Ulusal Otoyol Trafik Güvenliği İdaresi (NHTSA), Şubat 2022’de Tesla araçların güvenliğiyle ilgili bir soruşturma başlattı. Sürücülerden gelen yüzlerce “hayali frenleme” şikayeti sonrasında başlatılan bu soruşturma, Tesla otomobillerinin yüksek hızlarda beklenmedik bir şekilde aniden yavaşladığı konusunu ele almaktadır.

Yaşanan bu Tesla araçlarında veri sızıntısı endişelerin artmasına neden olmuştur. Tesla’nın bu sorunları çözmek ve araçların güvenliğini sağlamak için gerekli önlemleri alması beklenmektedir.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk Neuralink Projesi İnsanlı Testler İçin Onay Aldı