TikTok Güvenlik için 2020’de atılım yaptı

TikTok dislike özelliği

Popüler sosyal medya platformu TikTok güvenlik için 2020 yılında büyük atılımlar yaptı. TikTok’un bu yıl yapmış olduğu hamleler haberimizde.

Dünyanın önde gelen kısa video platformu TikTok, topluluğunun güvenliğini ve refahını birinci öncelik olarak görüyor. 2020 yılında güvenlikle ilgili pek çok çalışma yapan TikTok, kullanıcılarına yaratıcılıklarını sergilemeleri için daha güvenli bir platform sağlamak amacıyla güvenlik politikalarını ve araçlarını güçlendiriyor.

TikTok , Türkiye’de ve dünyada eğlence, eğitim ve daha pek çok alanda içerik üreten kullanıcıların yuvası haline geldi. Bu yaratıcılık ortamını geliştirmek, şeffaflığı artırmak, refahı ilerletmek ve gençlerin platform güvenliğini ön plana çıkarmak adına küresel ve yerel ortaklıklar ve girişimler başlattı.

TikTok, Ocak 2020’de daha şeffaf ve net olmak için Topluluk Kurallarını güncelleyerek  zarar veren ve siber zorbalık gibi konular hakkındaki yönergelerini yeniledi.

Özgünlük ve Bütünlük

Özgünlüğü teşvik etmeye ve yanıltıcı bilgilerin yayılmasını sınırlamaya da çok önem veren TikTok,  bunun üstesinden gelmek için bütünlük politikalarını güçlendirdi ve topluluğunun içerik ve hesaplarla ilgili bildirimde bulunmasuna yardımcı olmak için ek raporlama seçenekleri sundu. Yine bu yıl Türkiye’de TikTok platformdaki yanlış bilgi ve dezenformasyonu tespit etmeye ve önlemek adına Teyit.org  ile ortaklık kurdu.

TikTok güvenlik taahhüdünü sürdürüyor

TikTok, her zaman kullanıcılarının gizliliğine saygı göstermeyi ve uygulamanın nasıl çalıştığı konusunda topluluk karşısında şeffaf olmayı taahhüt ediyor. Bunun bir parçası olarak, şeffaflık raporlarını daha detaylandırdı. Platform ayrıca, kullanıcı içeriğinin neden kaldırıldığını açıklamak ve içeriklere itiraz etmeyi kolaylaştırmak için uygulama içi bildirimlerini güncelledi.

TikTok güvenlik

TikTok’un güvenliğini korumak

Gelişen güvenlik zorluklarına ayak uydurmak için TikTok’u sürekli güncelleyen özel bir küresel güvenlik ekibi bulunuyor. Buradan yola çıkarak yeni hata avı programı ve HackerOne ile bir iş birliği gerçekleştiren TikTok; en üst kademeli güvenlik araştırmacılardan, uzmanlardan, akademisyenlerden ve hataları ve güvenlik açıklarını tespit edebilen bağımsız kişilerden gelecek bilgilere sahip olarak platformun güvenliğini koruyor.

Topluluk refahını teşvik etmek

Bütün dünyayı etkileyen küresel salgın sırasında birçok kişi destek, bilgi ve eğlence kaynağı olarak TikTok’a yöneldi. TikTok bu yılın başlarında, bir uygulama içi koronavirüs kaynak merkezi ve uygulama içi kampanyalar oluşturarak virüsle mücadelede bilgilendirici rol oynadı. TikTok, Mart ayında pozitifliği yaymak için #evdeyiz etiketiyle evde vakit geçirmenin eğlenceli ve faydalı yollarını paylaşıldığı bir kampanya başlattı.

TikTok, genç kullanıcılarının güvenliğini önemsiyor

TikTok, 13 yaş üstü kullanıcılara yönelik bir platform. Herkesin bu platformda güvende hissetmesini amaçlayan TikTok, ebeveynlerin platformda gençlerini desteklemeleri ve rehberlik edebilmeleri için sürekli yeni yollar geliştiriyor. TikTok bu çalışmaları yaparken bakış açılarını öğrenmek için düzenli olarak ebeveynler ve gençlerin de fikrini alıyor. Böylece onlar için geliştirdiği ekran zaman yönetimi, gizlilik ve yorum araçlarıyla platformda olumlu bir deneyim yaratıyor. Bu yıl bu özelliklere ek olarak Aile Eşlemesi Modu adı altında çeşitli özellikleri birleştiren TikTok, ebeveynlere gençlerinin uygulamayı nasıl kullandığını gözlemlemeleri ve onlara rehberlik etmeleri için yeni seçenekler sunuyor.

TikTok, aileler için araçlara ek olarak vücut pozitifliğini desteklemek için kılavuzlarını ve kaynaklarını genişleterek gençlerinin refahını ve güvenliğini desteklemeye devam ediyor, nefret dolu ideolojiler gibi topluluğa zararlı içerikleri kaldırıyor.

Ebeveynler TikTok’un çevrimiçi güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinebilmek için Gençlik Portalı, Güvenlik Merkezi ve daha fazlasını içeren çevrimiçi kaynaklara başvurabilirler.

Zor bir dönem olan 2020 yılı, muazzam büyüme gösteren TikTok için topluluk güvenliğini artırmaya yönelik fırsatlar da barındırdı. Kullanıcılarının yaratıcılıklarını rahatça ifade edebilmeleri için kullanıcı güvenliğini ilk sıraya koyan TikTok önümüzdeki yıl da aynı özenle çalışmaya devam edecek.