Türkiye Ekonomisi Küçülecek Mi? Dünya Bankası Açıkladı

Google News Abone Ol

Uzun bir süredir konuşulan Türkiye ekonomisi küçülecek mi soruları farklı çevrelerden cevap bulmaya başlıyor. Dünyanın çok büyük bir salgın atlattığı ve henüz normalleşme çabalarının yeni yeni başladığı son günlerde hiçbir ülke için ekonomi beklendiği gibi gitmiyor. Dünya Bankası ülkeler hakkındaki büyüme veya küçülme oralarını bunun üzerinden açıkladı.

Ekonomik alanda önemli bir yere sahip olan Dünya Bankası Küresel Ekonomik Görünümler adındaki raporunda, Türkiye ekonomisinin 2020 yılında %3,0 büyüme ihtimalin yüksek olduğunu söylemişti. Nisan ayına geldiğimizdeyse, fikirlerini değiştirdi ve beklenen büyüme oranını %0,5 yaptı. Şimdilerde yayınlanan raporunda, Türkiye ekonomisinin %3,8 daralmaya doğru gittiğini ifade etti. Bu gerçekten de hiç kimse tarafından beklenmeyen bir tabloydu.

Türkiye ekonomisi küçülecek söylentileri iyice yükseldi

Dünyanın bütün ülkelerini işin içine katarak hesap yapan Dünya Bankası, yeni raporunda 2020 büyüme oranını daha fazla düşürme kararı aldı. Ortaya çıkan daralma durumunun yüzdesi olarak 5,2 gibi yüksek bir rakam açıklandı. Elbette her rakam ve açıklama kötü değildi, 2021 yılı için haberler iyi. Türkiye ekonomisi küçülecek söylentisi bir yana 2021 yılında, büyüme oranı %2,6’dan %4,2’ye çıkacak deniliyor.

Türkiye ekonomisi küçülecek

Dünya Bankası, ABD için daha önce paylaştığı %1,0’lık büyüme oranını %6,1 şeklinde değiştirdi. Sadece Türkiye’de değil aynı zamanda dünyanın bütün ülkelerinde 2021 yılı için genel bir büyüme bekleniyor. Raporu hazırlayan kişiler; 2021 için büyüme miktarını 1,7’den 4,0’a kadar çıkarttı. Avrupa bölgesinde bulunan ülkeler için biraz daha kötümser tablo çizildi. Türkiye ekonomisi küçülecek söylentileri yayılırken bu bölgedeki 2020 tahmini %1,0 büyüme olarak belirlenmişti. Şimdi ise %9,1 daralma şeklinde revize edildi. Böylece Avrupa ekonomisinin de düşeceğini söyleyebiliriz.

Gelişmiş ülkelerin tüm bu daralmalardan çok daha fazla darbe alacağı ifade ediliyor. Gelişmekte olan ülkeler ise bir miktar daha yatırımcı çekebilir. Fakat bu durumun kendilerini kurtarıp kurtaramayacağı net olarak bilinmiyor. Sizce Dünya Bankası tarafından ortaya atılan bu tablo doğru olabilir mi? Konuyla ilgili fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

>> En değerli Türk markaları açıklandı! Bakalım zirvede kim var?

>> Huawei MateBook İndirim Günleri Başladı! Ürünlere Nasıl Ulaşacaksınız?

>> PlayStation 4’ün ünlü oyunu Bloodborne PlayStation 5 için gelebilir!

>> Üzerinde Kemal Sunal ‘ın Resminin Olduğu Paralar Satışa Çıkıyor!

 


CEVAP VER