Türkiye İnternette Özgür Ülkeler Arasında Mı? Bomba Gibi Rapor Sonuçları

dijital hizmet vergisi

Türkiye internette özgür ülkeler sınıfına giriyor mu? Konuyla ilgili oldukça kapsamlı araştırmalar yapıldı. Hadi gelin ortaya çıkan rapor sonuçlarına hep birlikte göz atalım.

.

İnternet, çağımızın en büyük araçları içerisinde yer alıyor. Bazıları interneti çeşitli alanlarda uzmanlaşmak için kullanırken kimileri ise ağırlıklı olarak porno sitelerini tercih edebiliyor. Yine aynı şekilde bazıları sosyal medya platformlarına giriş için internet kullanırken kimileri ise içerik üretmek için tercih edebiliyor.

İnternette istediğiniz her şeyi yapabilmeyi araştıran özgürlük raporu sonunda yayınlandı. 2021 internette özgürlük isimli bu rapor sonuçları açıkçası Türkiye için son derece kötü. Her ülke 100 üzerinden özgür olup olmadığı ile ilgili puan aldı. Türkiye’nin puanı ise ne yazık ki 34 olarak belirlendi.

Türkiye internette özgür ülkeler arasında yer alamadı

İnternet alanında bireylerin özgür olup olmadığını ölçen bu puanlama sistemi 3 farklı kategoriye ayrıldı. Bir grup ülke özgür niteliğini kazanırken kısmen özgür ve özgür değil kategorileri de oluşturuldu. Türkiye bu kategoriler içerisinde ne yazık ki özür değil alanında yerini aldı.

Dünyanın internet alanında en özgür ülkeleri ise Kanada, ABD ve Avrupa ülkeleri oldu. Rapora bakıldığında Türkiye’nin listede Sudan, Mısır, Pakistan ve Çin gibi ülkelerden biraz daha özgür olduğu görülüyor. Elbette bunun tek nedeni internetin rahat kullanımı ile ilgili değil. Aynı şekilde elektrik kesintisi ve zayıf telekomünikasyon altyapısı listede büyük öneme sahip.

Raporda birçok detay incelendi

Bu rapor hazırlanırken birçok detaya yer verildi. Erişim engeli içerik sınırlaması ve kullanıcı hak ihlalleri gibi bir çok kriter ele alındı. 70 ile 100 arası puan alan ülkeler özgür kategorisine girdi. 40 ile 69 arası puan alan ülkeler ise kısmen özgür olarak nitelendirildi.

Listenin en altında yer alan özgür değil kategorisi ise 0 ile 39 puan alan ülkelerden oluşuyor. Peki siz bu raporu nasıl değerlendiriyorsunuz? Sizce Türkiye internet konusunda özgür bir ülke mi?

İlgili Haberler:

>> İnternet Kesintisi Aylarca Devam Edebilir: İnternet Kıyameti Yaklaşıyor

>> Evde daha hızlı internet için neler yapmalı? Detaylar yazımızda…


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here