Türkiye Yetenekli Mühendisleriyle Yazılım İhracatında İddiasını Artırıyor

Son beş yılda ihracat oranını %1600 artırarak, gelirinin %55’ini yazılım ihracatından elde eden özgün yazılım evi adesso Türkiye, 2024 yıl sonu gelir hedefini 1 milyar liraya çıkardı. Yenilikçi yaklaşımı, çalışma kültürü, küresel çalışma deneyimiyle dikkat çeken ve Ar-Ge yatırımını son 5 yılda yaklaşık 25 kat artıran adesso Türkiye, Türkiye’nin mühendislik gücünü ve yazılım dünyasında öncü rol oynama potansiyelini de net biçimde ortaya koyuyor.

adesso Group yatırımı olarak 11 yıl önce Burak Barı ve Mutlu Önder liderliğinde İstanbul’da kurulan ve bugüne kadar kararlılıkla büyüyen adesso Türkiye, hem ülkemizde hem de dünyada imza attığı fark yaratan yazılım projeleriyle adından sıkça söz ettiriyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Eskişehir gibi büyük şehirler başta olmak üzere Türkiye’de 40’tan fazla ildeki 520’yi aşkın çalışanıyla değer yaratan adesso Türkiye, son beş yılda ihracat oranını rekor bir büyüme ile %1600 artırarak, gelirinin %55’ini yazılım ihracatından elde eder konuma ulaştı. Ar-Ge yatırımını son 5 yılda yaklaşık 25 kat artıran ve 2024 yıl sonu gelir hedefini 1 milyar liraya çıkaran özgün yazılım evi, Türkiye’nin mühendislik gücünü ve yazılım dünyasında öncü rol oynama potansiyelini de net biçimde ortaya koyuyor.

Son 4 yılda 7 kat büyüdü

ABD, Almanya, Hollanda, İngiltere, Romanya, Azerbaycan, Kazakistan ve BAE gibi dünyanın farklı bölgelerinde yer alan 10 ülke özelinde üstlendiği yüzlerce projeyi yüksek kalite standartlarına ve hedef zamanlamalara uygun biçimde teslim eden adesso Türkiye, büyümeye devam ediyor. 2020 yılında 88,5 milyon lira olarak gerçekleşen gelirini 2023 yılı sonunda 7 kat artırarak 603 milyon liraya çıkarma başarısını gösteren şirketin geliştirdiği yazılımlarla en çok değer kattığı ilk beş alan ise sırasıyla finans, otomotiv, sigorta, enerji ve üretim oldu. Yetenekli mühendislerden oluşan ekibiyle geliştirdiği etkin projelerle gücünü küresel anlamda ortaya koyan şirket, 2024 Nisan ayı itibarıyla Türkiye ve dünya genelindeki 46 müşterisine hizmet sunuyor. Yazılım ihracatındaki başarısı kapsamında elde ettiği tecrübeleri sektörle paylaşmayı da önemseyen adesso Türkiye, Türkiye’nin yazılım sektöründeki gücünü artırması noktasında da ülkemize güç katmaya devam ediyor.

Türkiye Yetenekli Mühendisleriyle Yazılım İhracatında İddiasını Artırıyor

Çok sayıda global dev için yazılım üretiyor

adesso Türkiye, Ar-Ge’ye verdiği önemle de dikkat çekiyor. Son beş yılda Ar-Ge harcamalarını yaklaşık 5 kat artıran şirket, geçtiğimiz yıl yaklaşık 147,5 milyon lirayı Ar-Ge’ye ayırdı. Bu yatırımların karşılığını alan şirket, ortaya koyduğu etkin çözüm ve çalışma disiplini sayesinde dünyada sektöründe lider olan BMW Group, ING, Citibank, Deutsche Bank ve PepsiCo Türkiye gibi şirketler tarafından tercih ediliyor. Bu şirketlerden biri de Mercedes-Benz markası altında lüks otomobiller üreten Almanya merkezli otomotiv şirketi Daimler AG. Mercedes-Benz’in dünya çapındaki üretimi kapsamında çok sayıda fabrikasına kritik yazılım hizmetleri sağlayan adesso Türkiye, çeşitli sektörlerde önde gelen markalarla yaptığı projelerle bu başarı ivmesini yukarı taşımaya devam ediyor. Dünyanın önde gelen markalarıyla iş birliği yaparak deneyimini geliştiren şirket, sektördeki yeniliklere de liderlik ediyor. Müşteri odaklı çözümler geliştirme, dijital dönüşümü ve teknolojiyi iş süreçlerine entegre etme üzerine kurulu çözümler sunarak, Ar-Ge yatırımlarıyla teknolojiyi yeniden şekillendiriyor.

Yazılım İhracatında Öncü

Son beş yılda ihracat oranını %1600 artırarak, gelirinin %55’ini yazılım ihracatından elde eden özgün yazlım evi adesso Türkiye, sunduğu yazılım çözümleri ile Türkiye’nin teknoloji ihraç eden güçlü şirketleri arasında öne çıkıyor. Bu başarıyı, adesso Türkiye’nin sektörde farklılaşarak öne çıkan önemli özellikleri destekliyor. Şirket, yapay zekâ alanında öne çıkan bir konumda bulunmakla kalmayıp aynı zamanda teknolojik gelişmeleri yakından takip ederek doğru trendleri belirleyip projelerinde uyguluyor. Müşteri memnuniyetine verilen önem, uzun vadeli iş ilişkileriyle müşteri güvenini kazanmada kritik rol oynuyor. Aynı zamanda bir diğer farklılık ise adesso Türkiye’nin tipik bir ticari şirketten öte yatay karar alma mekanizmalarına sahip kolektif bir yapıya sahip olması olarak öne çıkıyor.

adesso Türkiye CEO’su Burak Barı yaptığı değerlendirmede şunları belirtiyor:

“11 yıllık başarı hikayemiz önemli bir vizyonun yansıması… Müşteri memnuniyetine ve teknolojik yeniliklere verdiğimiz önem, teknoloji ihracatı özelinde bizi uluslararası alanda öne çıkaran unsurların başında geliyor. Herkesin kuruma ve ortak başarıya hizmet ettiği kolektif bir çalışma kültürünü benimsiyoruz, insanı merkeze alan esnek ve yenilikçi bir yapıya sahibiz. Bu kültür, büyük şirketlerin sıkışık hiyerarşik yapılarından farklı bir deneyim sunarak, iş birliğini ve inovasyonu teşvik ediyor. adesso Türkiye olarak bizler, sadece teknolojiye odaklanmakla kalmıyor, aynı zamanda iş yapma şeklimizi de yenilikçi ve çevik bir yapı olarak sürdürmeye özen gösteriyoruz.

Bu değerler, bizim için sadece bir iş stratejisi değil, aynı zamanda kimliğimizi ve iş yapma tarzımızı da belirliyor. Sürdürülebilir başarımızın temelinde ortak bir kültürü paylaşan ve iş birliğinden keyif alan ekip arkadaşlarımız yani “adessiler” yer alıyor. Almanya merkez ofisinden aldığımız vizyoner destek ve yüksek kalite standartlarına sahip yüzlerce projeden edindiğimiz deneyimlerle, sektörde farkımızı ortaya koymaya devam edeceğiz.’’

adesso Türkiye, “insanı” “gerçek değer” olarak konumladığı şirket kültürüne, teknolojiye ve inovasyona verdiği önemle sektördeki farkını ortaya koyuyor. Şirket, müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı ve iş birliklerinin gücünü artırmayı amaçlarken, değişen ihtiyaçlara uyum sağlamak adına çözüm ve hizmetlerine sürekli yenilikler eklemeyi taahhüt ediyor.

İlgili Haberler

>> YouTube Music’e Gemini İle Yapay Zekâ Desteği Geliyor