Ukrayna Talep Etti, Bakalım Microsoft’tan Ne Cevap Gelecek?

Ukrayna yönetimi, Microsoft gibi büyük firmaların Rusya’da tüm hizmetlerini sonlandırmalarını istiyor. Aksi halde, Ukrayna’da yaşananlardan onları da sorumlu tutuyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, 13 Mart’ta resmi Twitter hesabından bir mesaj paylaşmış, Rusya’nın Ukrayna’ya gerçekleştirdiği saldırılar neticesinde artık bazı tarafların bu durum karşısında çekinceli davranmaması gerektiğini belirterek, “ya siyah vardır ya beyaz, ya iyi vardır ya da kötü” demişti. Buna ek olarak da Zelensky, savaşın durdurulması için Microsoft, Oracle ve SAP gibi firmaların Rusya’daki ürün akışı ve desteğinin sona erdirilmesini istemişti.

Aslına bakarsanız Microsoft, zaten bir süredir Rusya’da yeni ürün satışları gerçekleştirmiyor ve operasyonlarını dondurma kararı almıştı. Bir blog postunda yorumlar paylaşan firma yöneticileri, dünyanın geri kalanı gibi Ukrayna’da yaşananlardan ötürü büyük üzüntü duyduklarını belirterek bu işgali kınadıklarını ve gerekli yaptırım adımlarını atacaklarını dile getirmişti.

Ukrayna Talep Etti, Bakalım Microsoft'tan Ne Cevap Gelecek!

Yine de bu hamleler, Zelensky için yeterli görünmüyor. Devlet başkanı, satışları ve operasyonları durdurmanın yeterli olmadığı görüşünde. Bunlara ek olarak, son tüketiciye sunulan Windows ve Xbox servisleri gibi desteklerin de suna erdirilmesi isteniyor. Daha fazla adımın atılmadığı taktirde, Ukrayna’daki ölümlerden bu şirketlerin de sorumlu olacağı belirtiliyor.

Bu arada Oracle firması, Rusya’daki sistemlerin güncelleme almamaları için adım attı. Firma, yazılım güncelleme desteğinin artık sunulmayacağını ve tüm danışmanlık hizmetlerinin de askıya alındığını bildirdi.

Bakalım Microsoft ve diğer firmalardan da yeni adımlar gelecek mi…

Yakın döneme baktığımızda, pek çok uluslararası şirketin Rusya’ya yönelik yaptırımlar gerçekleştirdiğini görüyoruz. Bu şirketler arasından Netflix’ten EA Games’e, Warner Bros.’tan Ubisoft’a kadar pek çok ünlü marka var. Muhtemelen önümüzdeki günlerde yeni yaptırımlar da olacaktır.

İlgili Haberler:

>> Elon Musk ‘tan Vladimir Putin’e Şaşırtıcı Teklif!