Uzmanlar Uyarıyor: İnsansız Hava Araçları, Ölüm Makinelerine Dönüşebilir!

İnsansız hava araçları, sonumuz olabilir! Son yllarda “insansız” ibaresini pek çok noktada duyuyoruz. İnsana ihtiyaç duymadan yol alabilen otomobiller, insana ihtiyaç duymadan uçabilen araçlar, insana ihtiyaç duymadan devam edebilen üretim süreçleri gibi örnekler verebiliriz.

İnsansız hava araçları ve benzer ürünler, ilk düşünüldüğünde kulağa hoş geliyor olabilir. Örneğin, üretim süreçlerinin daha kolay ve maliyetsiz hale getirilmesi önemlidir. Ama öte yandan, makinelerin insanların yerlerini alması, hem işsizlik hem de toplumda huzursuzluk yaratabilir.

Daha da ötesi ise, uzmanlar, şu an “kullanışlı” görünen bu makinelerin önümüzdeki dönemlerde, kötü niyetli insanların da katkılarıyla birer “ölüm makinesi” halini alabileceğini düşünüyor ve şimdiden devlet yönetimlerini uyarıyor.

MIT Profesörü Future of Life Institute Kurucusu Max Tegmark, geçtiğimiz günlerde The Next Web’e bir röportaj verdi ve insansız araçların gelecekte büyük tehlikelere yol açabileceği konusunda uyarılarda bulundu.

Şu an uygun fiyata pek çok drone satın alınabiliyor. Tabii ki belli kurallar ve denetimler bulunuyor, ama ya bu kurallar ve denetimlere uyulmadan hareket edilirse?

İnsansız Hava Araçları

İnsansız hava araçları, oldukça ucuz fiyatlara satılıyor ve uzmanlar da burada uyarıyor: Ya ucuz fiyata alınabilen bu cihazlarla suikastler düzenlenirse?

Ya silahlı gruplar, bu tip cihazlara patlayıcı madde gibi şeyler ekleyerek uzaktan saldırılar düzenlemeyi planlarsa? Bunun nasıl önüne geçilebilecek? Öyle ya, etrafınızda ne kadar koruma olursa olsun, hiç beklenilmedik bir anda, havadan bir anda saldırı gelebilir.

Yakın zamanda insansız hava araçları ile ilgili Birleşik Devletler’de bir toplantı gerçekleştirilmiş ve tehlikenin boyutları üzerine konuşulmuştu. Ancak an itibarıyla bir karar çıkmadığını ve toplantıların önümüzdeki dönemlerde devam edeceğini belirtelim. Uzmanlar, büyük tehlike karşısında derhal önlem alınmasını ve çeşitli yasakların getirilmesini öneriyor.

Dahası, yakın gelecekte gerçek askerler yerine makinelerin kullanılması, bir nevi Terminator filminin gerçekleşmesi anlamını taşıyor olabilir. Nihayetinde bu cihazlar belli bir noktadan kontrol ediliyorlar ve yapay zekâ teknolojileri üzerine de çalışmalar var. Kötü niyetli kişilerin, yapay zekâyı etkileyerek bu cihazları masum insanlar üzerinde kullanmak için saldırabileceğini bir düşünsenize? Gerçekten çok korkunç.

>> Samsung’tan Olimpiyatlara Özel Telefon: Galaxy Z Flip3 5G Olympic Games Edition